نقشه یو تی ام utm

نقشه UTM یو تی ام یا مختصات UTM موقعیت دقیق هر نقطه را روی کره زمین نشان می دهد. زمین یا ملک مورد نظر شما هم روی یک مکان خاص وجود دارد که این مکان یک مختصات مشخص دارد و این مختصات، از روش نقشه یوتی ام UTM بدست می آید. در واقع شما برای هر اقدامی که می خواهید روی ملکتان انجام دهید نیاز دارید که مختصات ملک را بدانید. این کار با کمک نقشه یوتی ام UTM از قبیل تفکیک اراضی، دریافت سند تک برگ، جانمایی پلاک ثبتی و… را بدون دخالت کسی و به راحتی قابل اجرا خواهد بود.

نقشه یو تی ام utm چیست و کاربرد آن چگونه است؟

نقشه يو تي ام ، يك نقشه پركاربرد بر اساس سيستم مختصات جهاني ميباشد كه مخفف عبارت  Universal transverse Merator  به معنی (سیستم مختصات جهانی مرکارتور)

نقشه یو تی ام براساس یک سیستم مختصات جهانی است که در آن هر نقطه ای که وجود دارد، دارای مختصات منحصر به فرد بروی کره زمین است. در واقع تهیه نقشه یوتی ام به این معنا است که مختصات گوشه های ملک را با  دقت سانتی متری بر روی کره زمین مشخص می کند. در نتیجه زمین های دیگری که بروی کره زمین وجود دارد؛ از لحاظ مختصات با این زمین فرق می کند و به این صورت موقعیت دقیق یک ملک برروی زمین تثبیت می شود.

مزایای تهیه نقشه یوتی ام 

کاربرد و مزایای نقشه یوتی ام بسیار زیاد است که موارد کاربردی آن را به صورت خلاصه در دسته های زیر تقسیم بندی کرده ایم:

  • امکان دسترسی راحت و بررسی دقیق موقعیت املاک
  • تعیین و تثبیت پلاک مورد نظر در موقعیت مکانی خود
  • کاهش دادن اختلافات ملکی توسط مختصات یکپارچه
  • مشخص نمودن پلاک ثبتی یک ملک و همچنین عدم تعارض و جابه جایی با سایر پلاک ها

در ادامه هم به طور کامل در این باره توضیح خواهیم داد:

قرار دادن پلاک در مکان مناسب خود

اگر شما نقشه یو تی ام در اختیار داشته باشید، یعنی قطعه زمین یا قسمتی که دارید، مشخصات منحصر به فرد خودش را روی کره زمین دارد و در نتیجه هیچ کس نمی تواند ادعا کند سندی که شما گرفته اید، مطابق با مشخصات ملکی او است، زیرا همه چیز متفاوت خواهد بود و قطعه زمینی که خریداری شده با هیچ قطعه دیگری در هیچ جای کره زمین برابری نمیکند.

تعیین مساحت دقیق

اگر نقشه یو تی ام در اختیار داشته باشید، خیلی راحت میتوانید گوشه های ملک را با دقت سانتی متر روی زمین مشخص کنید که یکی از کاربردهای نقشه یو تی ام می باشد. یعنی مساحت با دقت سانتیمتر به دست می آید و از آنجایی هم که قیمت زمین روز به روز در حال افزایش است، می توانید با داشتن اطلاعات دقیق از مساحت ملک، خیلی راحت متوجه دقت کارتان بشوید و از اینکه ضرر به فروشنده وارد شود؛ جلوگیری کنید.

از بین رفتن اختلافات ملکی

اگر شما نقشه یو تی ام در دست داشته باشید، خیلی راحت می توانید قطعات زمین یک منطقه را شبیه به قطعات یک پازل در محل دقیق و درست خودش قرار دهید. در نتیجه همه مرزها به درستی مشخص می شوند و هرگونه اختلاف در ملک به حداقل می رسد و شما دیگر بلاتکلیفی را در ملک احساس نمی کنید و خیلی راحت می توانید بهره برداری را به انجام برسانید و همین باعث می شود تا اختلافات ملکی برطرف شود یا اینکه به حداقل برسد.

عدم تجاوز و تعارض

یکی از کاربرد های نقشه یو تی ام که بسیار هم حائز اهمیت است، این است زمانی که شما این نقشه را در اختیار داشته باشید، احتمالِ هر گونه تجاوز، تعارض یا جابجایی ملک به حداقل می رسد. خط مرزی ملکی را که مشخص کرده اید، با دقت سانتیمتر است که احتمال خطا در آن بسیار کم است و در نتیجه هیچ کس به صورت عمد یا غیر عمدی نمی تواند به مرز شما تجاوز یا تعارض کند. پس وجود این نقشه باعث می شود تا خیالتان از هر لحاظ راحت باشد.

 نقشه یو تی ام چگونه تهیه می شود؟

با توجه به اهمیت نقشه یوتی ام امروزه خیلی از ارگان ها برای تهیه این نوع نقشه اقدام می کنند که مقیاس آن معمولا ۱:۲۰۰۰،۱:۵۰۰ می باشد.

در نقشه یو تی ام، گوشه های دقیق ملک یا زمینی که مد نظر دارید، با حروف انگلیسی یا با شماره درجه بندی شده است، کنار این نقشه هم یک جدول مختصات یو تی ام وجود دارد. در هر گوشه از این نقشه دو عدد ۶ یا ۷ رقمی نوشته شده است؛ رقم هایی که بعد از ممیز می بینید، علامت دقت مختصاتی است که در حال طراحی اش هستید که معمولاً تا دو رقم اعشار، آن را ادامه می دهند. حال باید به این موضوع اشاره کرد که دو رقم اعشار نشان دهنده دقت سانتیمتری است که اطلاعات مربوط به ثبت ملک و شهرداری ها انجام این کار را کافی می دانند و دو رقم اعشار را می پذیرند.

اگر بتوانید عکسی از یک نقشه یو تی ام ببینید، متوجه می شوید که همه ملک ها روی نقشه کنار هم چیده شده اند و دارای نقاط مشخص هستند. گوشه های هر متر از قسمت غرب و قسمت شرق توسط ملک های دیگر هم به تثبیت رسیده است و این مسئله بهتر برایتان جا می افتد.

البته امروزه برای یو تی ام کردن نقشه ها از برنامه گوگل ارث و یا حتی از نقشه ها استفاده میشود. اما همین موارد نیز لازمه داشتن یک مختصات تقریبی از محدوده مورد نظر هست که توسط جی پی اس Gps تهیه می شود.

نکته مهم که لازم به توضیح میباشد این است که نقشه یو تی ام هیچ تاثیری در مساحت و یا طول و ابعاد شما ندارد و صرفا جهت این استفاده می شود که شما بتوانید محدوده مورد نظر خورتان را در یک سیستم جهانی تعریف کنید.

در این صورت میتوانید با استفاده از جی پی اس همان برداشت را وارد سیستم مختصات یو تی ام نمایید در حالی که همان ابعاد برداشت لوکال شما، وارد سیستم جهانی میشود و از نظر ابعاد و شکل آن  تغییری نخواهد داشت.

اگر بخواهیم بیشتر توضیح بدهیم باید اینطور مثال زد که شما فرض کنید میخواهید مساحت زمینی را بدست بیاورید. در این صورت شما با یک دستگاه دوربین شروع به برداشت محلی کرده و مساحت ملک را مشخص میکنید ، حال اگر آن نقشه می خواهید به نهاد ویا سازمان و یا … ارائه دهید و از شما نقشه یو تی ام در خواست کرده اند ، شما باید با استفاده ازGPSهمان برداشت را به UTMتبدیل نمایید

چه کسانی نقشهUTMرا تهیه میکنند؟

نقشه یو تی ام توسط مهندس نقشه بردار و با استفاده از GPS تهیه می شود.

برای تهیه نقشه UTM حتما نیاز به یک دستگاه جی پی اس است که با توجه به نوع و دقت مورد نظر، دستگاه خود را انتخاب می کنید. سایر روش های تهیه نقشه یو تی ام هم شامل استفاده از تصاویر گوگل ارث و یا تهیه نقشه های۰۶۶۶/۴ موجود در سازمان نقشه برداری می باشد.

امروزه بسیاری از ارگان ها تهیه نقشه یو تی ام را از ملزومات انجام امور خود دانسته و با توجه به حساسیت کار باید این کار را به کارشناسان با تجربه سپرد.

شرایط نقشه‌ی یو.تی.ام UTM

همانطور که گفته شد، نقشه یو.تی.ام UTM، یکی از دقیق‌ترین نقشه‌ها با کاربرد بسیار که در جانمایی و امور ثبتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. نقشه برداری یو.تی.ام به روش‌های گوناگونی صورت می‌گیرد و بستگی به موردی که از آن نقشه برداری می‌شود، دارد.

هر ملک یا زمینی که مختصات یو.تی.ام UTM را دارا باشد، مختصاتی شبیه با آن، برای هیچ ملک یا زمین دیگری در هیچ کجای کره خاکی وجود نخواهد داشت.  نقشه‌ی یو.تی.ام UTM، جزو مدارکی است که همه ادارات ایران برای تکمیل اطلاعات از ملک مورد نظر، آن را از متقاضیان طلب می‌کنند که معمولا در مقیاس‌های ۱/۱۰۰ و ۱/۵۰۰ و ۱/۲۰۰۰ و بسته به مقیاس مورد نظر نقشه‌ی یو.تی.ام

تهیه نقشه UTM در تهران

در کلان شهر هایی مانند تهران اکثرا ملک هایی ساخته می شود که دارای سند تک برگی هستند. به همین دلیل چهار گوشه دقیق ملک در بانک، ادارات ثبت و شهرداری کاملا مشخص شده و به ثبت رسیده است که البته ملک های کلنگی هم باید سند تک برگ داشته باشند تا بتوانند گوشه های ملک همسایه شرقی با همسایه غربی را با دقت بالا به ثبت برسانند که از طریق نقشه یو تی ام (UTM) این کار خیلی راحت انجام داده می شود.

هزینه تهیه نقشه یو.تی.ام UTM چقدر است و چگونه برآورد می‌شود؟

هزینه نقشه‌ی یو.تی.ام UTM، بر اساس متراژ زمین و مساحت آن و اینکه ملک در کدام منطقه واقع شده است توسط کارشناسان رسمی دادگستری در امور نقشه برداری و ثبتی، برآورد می شود که تعرفه ی آن کاملا مشخص است و نقشه برداران و کارشناسان مربوطه باید طبق این تعرفه‌ها عمل نمایند.

جدول هزینه های یو تی ام معمولا برای صرفه جویی در زمان، تهیه می شود و برای زمین های بایر مانند باغها با همان مساحت، باید ضریبی برای تعرفه در نظر گرفت.

مسئله هزینه نقشه‌ی یو.تی.ام  UTM، برای املاک بدون سند، بحثی است که نمی‌ توان به صورت دقیق مشخص نمود و به مواردی که در زیر گفته می‌شود، بستگی دارد که در نهایت با استفاده از تعرفه‌های بروز شده‌ی سالانه، برآورد می‌شود.

  1. متراژ ملک: هزینه نقشه یوتی ام بستگی به متراژ ملک دارد یعنی هر چقدر متراژ یک ملک بالا باشد هزینه یوتی ام هم بالا خواهد بود.
  2. براساس ماده ۱۴۷ و ۱۴۸ قانون نقشه برداری نوع کاربردی یک ملک تاثیر بسیاری خواهد داشت.
  3. هزینه نقشه مسکونی: به علت سختی کار، معمولا قیمت بیشتری خواهد داشت.
  4. در دسترس بودن ملک: از دیگر موارد موقعیت ملک است، به این صورت که در مناطق دشت یا کوهستانی یا تپه ماهور ، قیمت نقشه متفاوت خواهد بود.
  5.  زمین کشاورزی: قیمت بر اساس متر است.

در نهایت باید گفت که تعیین هزینه دقیق نقشه یوتی ام بستگی به موقعیت ملک و متراژ آن دارد. به خاطر همین افراد متخصص باید آن را بررسی کنند تا بتوانند قیمت دقیقی ارائه دهند؛ اما معمولاً قیمت آن برای متراژ های مختلف از 1 میلیون تومان تا ۱۵ میلیون تومان متغیر است.

در آخر به عنوان یک سوال پر تکرار؛ دلیل اینکه اخیرا اداره ثبت شهرداری و یا اداره مربوطه برای انجام هر گونه امور مربوط به زمین یا ملک، مالک را ملزم به تهیه نقشه یوتی ام می کند چیست؟

جواب سوال: جای گیری پلاک درمکان خود و همچنین ثبیت حدود چهار گانه ملک یا زمین

نمونه نقشه utm

در زیر نمونه ای از نقشه utm  جانمایی پلاک ثبتی برای ملک با طول سندی 60 متر و مساحت آن 12000 متر مربع آورده شده است. تهیه نقشه یو تی ام utm جانمایی پلاک ثبتی توسط مهندس آقای نوروزی نقشه بردار کارشناس امور ثبتی انجام شده است.

سوالات متداول

در واقع نقشه یوتی ام به  نقشه ای گفته می شود که متقاضیان با مراجعه به ارگان هایی همچون شهرداری، اداره ثبت، سازمان آب، اداره گازو ….. برام انجام امور اداری  مربوط به تهیه نقشه utm  املاک و اراضی مراجعه می کنند.

فرق یوتی ام با جی پی اس در دقت دو مختصات می باشد که با نقشه های یو تی ام می توانید موقعیت دقیق تری را از یک ملک به دست بیاوریم در حالی که جی پی اس یک سیستم موقعیت یابی جهانی می باشد که برای پیدا کردن یک نقطه از نظر موقعیت جغرافیایی می باشد.

نقشه 1/200 نقشه یوتی ام چیست؟ نقشه یک دو هزارم با مختصات utm  جهت تعیین موقعیت دقیق املاک و اراضی مورد استفاده قرار می گیرد.نقشه یک دو هزارم برای مشخص کردن عوارض یک منطقه در مقایس 1/200 تهیه می شود.بنابراین با تهیه نقشه یو تی ام و جانمایی ثبتی روی این نقشه می توان به نقشه دو هزارم دست پیدا کرد. این نقشه مورد نیاز شهرداری است.

برای انجام جانمایی پلاک ثبتی توسط کارشناس رسمی و درج مکان ملک بر مبانی عکس و نقشه هوایی به نقشه 200/1 احتیاج دارد در نقشه دو هزارم، جزئیات کوچک را می توان بررسی کرد و با این کار می توان از تجاوز به حریم زمین ها و ورود به گذرها جلو گیری کرد. در برخی موارد پس از تهیه نقشه یوتی ام توسط کارشناس رسمی متوجه شده اند که املاک به حریم ملک مورد تعرفه تجاوز کرده است که در واقع این مشکل درگیری هایی بین مالکین و ساخت و ساز غیر قانونی می شود.

 تهیه نقشه یوتی ام  توسط کارشناسان رسمی دادگستری در رشته امور ثبتی و نقشه بردار انجام می شود و. می توان آن را تنها مرجع معتبر معرفی کرد.

 

جواب این سوال قطعا خیر است چرا که نقشه برداری یوتی ام بسیار تخصصی است و ملزم به داشتن  دانش کافی  و تخصص فنی در زمینه نقشه برداری می باشد.

عموما زمین های کشاورزی مشاعی هستند و از طرف دیگر نقشه یو تی ام برای تعیین حد و مرز زمین است بنابراین بهتر است که برای تعیین حدود کشاورزی از این نقشه بهره گرفت.

خدمات برتر آریا نقشه

نقشه برداری

نقشه‌ برداری از مراحل اولیه ساخت و ساز است که شناخت کاملی از زمین در اختیار مهندسان قرار می دهد. انواع نقشه برداری عبارت است از نقشه برداری ژئودزی، فتوگرامتری، هیدروگرافی، توپوگرافی، سنجش از راه دور و ....

نقشه کادر یا بلوک

نقشه کادر یا بلوک در صورت وجود مغایرت ابعاد وضع موجود ملک با سند با دستور کارشناس اداره ی ثبت تهیه می شود. هدف این نوع نقشه پی بردن به ابعاد دقیق همه ملک های موجود یک بلوک از گذر به گذر است

کارشناس دادگستری نقشه برداری

نقشه‌ برداری یکی از مراحل مقدماتی در ساخت ‌و ساز است که اگر دقیق نباشد مشکلاتی را به وجود می ‌آورد، که برای رفع آن باید از کارشناس دادگستری نقشه ‌برداری کمک گرفت؛ چراکه نقشه ‌ای مطابق با قوانین ترسیم و در اختیار مهندسان قرار می ‌دهد.

نقشه برداری ثبتی

نقشه برداری، علم اندازه گیری دقیق است. اندازه گیری ها توسط نقشه بردار (اپراتور یا شخص عامل) انجام می گیرد. در حال حاضر، با پیشرفت کردن آبادی ها، اهمیت نقشه برداری ثبتی افزایش پیدا می کند. هر نقشه ثبتی، از چند پلاک ثبتی تشکیل شده است.

این یک شعار نیست، آرمان ما ساختاری که می‌توانید روی آن حساب کنید

از چندین مسیر و در اسرع وقت آماده پاسخگویی به شما عزیزان هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *