نقشه برداری شمیم

سامانه شمیم

برای نقشه برداری با دقت ۵ سانتیمتر و همچنین برداشت آنی که از طریق ارتباط‌های مخابراتی و همچنین سیم‌های وصل شده بر روی دستگاه‌های متحرک امکان پذیر است سامانه شمیم نام دارد. در تعریفی دیگر به شبکه‌های ملی و یکپارچه ملک سامانه شمیم می‌گویند. در ادامه این فرآیند ارگان‌ها و همچنین مهندسان با کسب جواز‌های قانونی شروع به برداشت آنی قطعات می‌کنند که با استفاده از امکانات شمیم امکان پذیر است. درواقع با کمک این سامانه، نقشه‌های ارتفاعی مسطحاتی با دقت و سرعت بیشتری تهیه خواهد شد.

کاربرد‌های این سامانه

این سامانه قابلیت‌های زیادی دارد که از مهم‌ترین آنها می‌توان به مطالعات تکتونیک و زمین لرزه، همچنین نقشه برداری راه‌ها، ناوبری‌های دقیق سیستم‌های حمل و نقل، برای مدیریت بحران، هواشناسی، جهت نقشه برداری و سد پل و همچنین فرونشست‌های زمین اشاره کرد. از این‌ سامانه برای پروژه‌های ملی و می‌توان جهت مطالعه و بررسی لایه‌های یونوسفر و تروپوسفر استفاده کرد. تاکنون نزدیک ۱۴۴ دستگاه، از این سامانه در کل کشور نصب شده و فاصله هر کدام از این دستگاه‌ها با یکدیگر حدود ۶۰ تا ۱۹۰ کیلومتر است.

مزایای سامانه شمیم

یکی از مهم‌ترین مزایای سامانه شمیم، ایجاد شبکه ملی نقشه برداری است. با وجود ملی شدن شبکه از این به بعد تمامی ارگان‌های مختلف و سازمان‌ها می‌توانند با ارتباط با این سیستم نقشه‌های دقیقی تهیه کنند زیرا این سامانه دقت مطالعاتی بسیار بالایی دارد. این شبکه به دلیل آنلاین بودن و داشتن سیم کارت روی برخی دستگاه‌های سیار این امکان را می‌دهد تا اطلاعات و مختصات مربوطه را به صورت لحظه‌ای به مرکز ارسال کند. با اجرایی شدن این طرح، کاربران ثبتی و مجاز می‌توانند از تمامی خدمات و سرویس‌های این طرح با استفاده از گیرنده های gps استفاده کنند. همچنین کاربران می‌توانند گوشه‌ها و عوارض املاک را با دقت بسیار بالایی برداشته و تسهیلات لازم را دریافت کنند.

از آنجا که دقت نقشه برداری این سامانه زیر ۵ سانتیمتر است که می‌تواند به صورت همزمان با دستگاه‌های سیار در استان به تعداد نقشه برداران و همچنین سرعت نقشه برداری اضافه کند. با وجود این سامانه تثبیت موقعیت املاک در کاداستر دقیق تر از قبل خواهد شد و این باعث می‌شود که از تداخل و هر گونه تعارض املاک جلوگیری کند. از مزایای دیگر آن می‌توان به استفاده در هنگام بحران زمانی که حد فاصل بین املاک از بین می‌رود اشاره کرد که می‌تواند مختصات املاک را به صورت دقیق احیا کند.

این سامانه به چه کسانی خدمات ارائه می‌کند؟

به طور کلی سه دسته از کاربران وجود دارند که این سامانه حاضر است به آنها خدمات ارائه کند. دسته اول کارمندانی هستند که در سازمان اداره ثبت اسناد و املاک کشور فعالیت می کنند. این افراد می‌توانند از طرف سازمان استان خود معرفی نامه‌ای دریافت کنند تا در سامانه شمیم حساب کاربری خود را اخذ کنند.

گروه دوم افراد خارج از این سازمان هستند که مشخصات این افراد را سازمان اداره اسناد به اداره کل ارسال می کند. آنها از این روش اقدام می‌کنند و با تکمیل مراحل، حساب کاربری خود را دریافت ‌می‌کنند.

اما دسته سوم افرادی هستند که در زمینه نقشه برداری فعالیت می‌کنند. از آنجا که فقط دسته اول و دوم می‌توانند در حوزه کاداستر فعالیت کنند، این امکان وجود دارد تا دسته سوم در حوزه نقشه برداری، خدمات تعیین موقعیت به صورت لحظه‌ای سامانه را به طور رایگان استفاده کنند.

ارائه سرویس و پشتیبان شمیم

در بخش ارائه سرویس و پشتیبانی، ما یک سرور مرکزی داریم که تمامی اطلاعات مشاهداتی از طرف ایستگاه ها را دریافت می‌کند و مورد بررسی قرار می‌دهد. همچنین برای اینکه موقعیت لحظه‌ای دقیق آن را مشخص کند تصحیحاتی را به دستگاه‌های سیار که متصل به سامانه مرکزی هستند ارسال می‌کند. این بخش سرور مرکزی و دستگاه‌های اطراف را کاملاً پشتیبانی می‌کند و از ایجاد هرگونه مشکلات احتمالی جلوگیری می‌کند. در زمانی هم که ارتباط ایستگاه‌ها با سرور اصلی قطع شده یا اختلال‌هایی بوجود می‌آید این بخش وارد عمل می‌شود.

سوالات متداول

نحوه استفاده و متصل شدن به سامانه شمیم چگونه است؟

شما برای استفاده از سامانه کافی است ابتدا در این سامانه ثبت نام کرده و برای دریافت نام کاربری خود اقدام کنید. در مرحله بعد نام کاربری و رمز عبور خود را باید در برنامه Hiromap وارد کنید و سپس به سامانه متصل می‌شوید.

شرایط استفاده از تسهیلات لیزینگی

اگر می‌خواهید از تسهیلات لیزینگی استفاده کنید با شروع کردن فرآیند خرید باید به تشکیل پرونده خود اقدام کنید و مدارک لازم را به دفتر مرکزی یا نمایندگی تحویل دهید. همچنین می‌توانید با بخش فروش جهت اطلاع از نحوه شروع تماس بگیرید. سپاس تمامی مدارک شما در سیستم ثبت شده و اگر نیاز به تغییراتی باشد با شما تماس خواهند گرفت.

معنای رجیستری جی پی اس چیست؟

رجیستری جی پی اس در واقع به معنای فعال کردن دستگاه است و صرفاً برای مطمئن شدن مشتری از نو بودن دستگاه انجام می شود.

با یک اکانت می‌شود به صورت همزمان با چند گیرنده وارد سامانه شمیم شد؟

خیر، این امکان وجود ندارد شما با هر اکانت فقط می‌توانید با یک گیرنده متصل شوید. همچنین امکان متصل شدن چند گیرنده با یک اکانت وجود دارد اما نه به صورت همزمان.