نقشه ازبیلت

کاربرد های نقشه ازبیلت

امروز یکی از دلایل بسیار مهم برای تهیه نقشه ازبیلت این است که گاهی ممکن است  در اجرای پروژه های عمرانی مشکلات گوناگونی پیش بیاید. به همین دلیل باید نقشه ازبیلت تهیه کرد. زیرا اگر مشکلی پیش بیاید، باید شاهد برخی تغییرات در نقشه باشیم که تهیه نقشه ازبیلت در این زمینه کمک زیادی به ما می کند. همچنین از آنجا که پیش‌ تر اشاره کردیم، این نقشه ها در واقع نقشه اجرا نشده پروژه اصلی است و تمامی تغییرات و بازسازی ها در آن لحاظ شده است.

هدف از تهیه نقشه ازبیلت

همانطور که می دانید نقشه ازبیلت به دلایل گوناگونی تهیه می شود که در این مقاله اصلی‌ ترین هدف از تهیه این نقشه را مورد بحث قرار می دهیم. هدف اصلی تهیه این نقشه این است که بتوانیم برخی تعمیرات که ممکن است در آینده ایجاد شود را تشخیص دهیم. به همین دلیل با تهیه این نقشه می‌توان از وضعیت فعلی کسب اطمینان کرد. زیرا پس از پایان پروژه مورد نظر اگر احساس می کنید که قسمتی از پروژه درست پیش نرفته است، با این نقشه می توانید بخش هایی که مشکل ایجاد شده را کاملا بررسی کنید.

در اینجا دو هدف اصلی که اغلب بنابر این دلایل نقشه ازبیلت را تهیه می کنند با آن آشنا می شوید.  مشخص کردن خطا هایی که در حین اجرای سازه پیش می‌آید، یکی از این اهداف می باشد. هدف اصلی از تهیه این نقشه این است که می توان خطاهای غیر منتظره و احتمالی و همچنین مسیرهای اشتباه را بررسی کرد. همچنین تعمیراتی که به صورت احتمالی در آینده به آن نیاز است را تشخیص داد.

از دیگر اهداف اصلی تهیه نقشه ازبیلت، می توان به مشخص کردن تغییراتی که قبل و بعد از پروژه ایجاد می شود، اشاره کرد. این نقشه موجب می گردد تا تمامی بازسازی ها و اصلاحاتی که از ابتدا تا انتهای پروژه ایجاد کرده اند را تشخیص داد. به همین دلیل این نقشه امروزه در پروژه های بسیار مهم، کاربرد زیادی دارد و اغلب کارفرما ها از مهندس هایی که مسئول این پروژه هستند آماری دقیق و همچنین در پروژه های بزرگ، از هر بخش گزارش کاملی می خواهند که تهیه این نقشه، بهترین کار ممکن است.

نحوه تهیه

تهیه کردن نقشه ازبیلت مراحل و اصولی دارد که مهندس مربوطه برای پروژه مورد نظر می بایست این مراحل و اصول را به صورت دقیق و بدون هیچ اشتباهی سپری کند. سپس با انجام این مراحل می تواند یک نقشه  دقیق و بدون نقص تهیه کند. برخی از این اصول شامل اندازه گیری و رسم کردن دقیق پلان ها و همچنین نماها در مقیاس های مناسب که از اصول اولیه تهیه نقشه است، می باشد. همچنین باید پلان های مبلمان فضاهای مختلف مانند پارکینگ را اندازه گیری کند و محل قرار گرفتن خودروها را رسم کند ابعاد درب پارکینگ ورودی نیز می بایست مشخص شود‌.

مساحت قسمت های مرتبط نورگیر مانند راه پله باید اعلام شود. همچنین باید مساحت آن بنای ساخته شده را در هر طبقه کاملاً درج کند. فضاهای تجاری و بالکن باید اندازه گیری شود و با شیوه نامه هایی که مختص تفکیک آپارتمان ها است، کاملاً مطابقت داشته باشد. موارد دیگر نظیر مشخص کردن مساحت فضای مفید در هر واحد مسکونی نیز باید مشخص شود.

مسئول نقشه های ازبیلت

در اینجا کارگران مشغول در پروژه، اطلاعات مربوطه نظیر تمامی تغییرات و بازسازی های پروژه از ابتدا تا حین ساخت و حتی اتمام پروژه را جمع‌آوری می‌کنند. کسی که مسئول ثبت این نقشه ها است، در واقع پیمانکار اصلی پروژه می باشد و این فرایند در طی ساخت و ساز صورت می گیرد.

نکته قابل توجه در این بخش این است که قسمتی از بودجه خود را برای نهایی کردن پروژه اختصاص دهید و برخی روش هایی وجود دارد که با این روش ها می توانید با هزینه های کمتر و مناسب تر قرارداد ببندید. حتما باید مشخص کنید تا فرمت مناسب برای نقشه ازبیلت کدام است و همچنین باید بررسی کنید تا تمامی داده های مربوطه به این نقشه ها اضافه شده باشند. همچنین می بایست میزان دقت خود را در قرارداد و مذاکره قبل از قرارداد کاملاً بسنجید. زیرا این کارها باعث می شود که در هزینه های خود صرفه جویی کنید.

نکات مهم هنگام طراحی

بارعایت این نکات می توانید نقشه ازبیلت خود را بهتر بررسی و مدیریت کنید:

اگر می خواهید نقشه بکشید و داده های طراحی را با جزئیات دقیق در نقش اضافه کنید، می بایست از مقیاس دقیق استفاده شده در نقشه کشی طرح اصلی استفاده کنید. اگر قرارداد مربوطه به شما این امکان را می دهد که اطلاعات مربوط به نصب و خرید را نیز وارد کنید، حتماً این کار را انجام دهید. یکی دیگر از نکته های مهم، حذف نکردن اندازه گیری های اصلی نقشه است که معمولاً رعایت نمی شود. برای این که بتوانید تشخیص دهید که داده های مختلف در چه بازه زمانی به نقشه افزوده شده است، باید تمامی این اسناد دارای زمان و تاریخ دقیق باشند.

در صورتی که می خواهید میزان خطا را به کمترین مقدار ممکن برسانید و همچنین تکمیل کردن نقشه ازبیلت را آسان تر کنید، حتماً تمامی مدارک و یادداشت ها را در یک برگه مشخص به نقشه اضافه کنید. در نهایت تمامی این نقشه ها می بایست توسط یک نفر کنترل شود. همچنین دسترسی های آن را دقیق مدیریت نماید تا میزان خطا به کمترین مقدار برسد و نکات مربوطه رعایت شود.
معمولا نباید این انتظار را داشته باشید که طراح آن پروژه، نقشه را مهر و همچنین امضا کند. زیرا در انتهای پروژه، آنها مسئول بازسازی ها یا اصلاحات حین ساخت و ساز و پروسه نیستند. همچنین چون هیچ هزینه ای  از این بابت به آنها پرداخت نمی گردد، پس آنها مسئول این موارد نیستند‌.

سوالات متداول

در نقشه ازبیلت سه رنگ قرمز، سبز و آبی وجود دارد که هر کدام نشان دهنده یک مفهومی است. رنگ قرمز در این نقش نشان دهنده آیتم هایی است که حذف شدند. رنگ سبز نشان دهنده تجهیزات مورد نظر و یا افزودنی های جدید در پروژه هستند. و در نهایت رنگ آبی جزئیاتی مخصوص و اطلاعات مربوط به پروژه را به ما نشان می دهد.

شما باید قبل از شروع به طراحی حتماً مشخص کنید که فرمت مناسب برای نقشه ازبیلت کدام فرمت است. همچنین میزان دقت خود را در قرارداد حتماً بیازمایید. همچنین نکته دیگری که اهمیت بالایی دارد چک کردن داده های اضافه شده نقشه و اطمینان حاصل کردن از آن است.

این نقشه فقط برای عمران و شهرسازی نیست و کاربردهای مختلفی نظیر ازبیلت تاسیسات، نقشه ازبیلت برق، نقشه ازبیلت مکانیک دارد. ازبیلت معماری به دلیل مزیت های خوب آن و همچنین دقیق تر بودن نسبت به سایر نقشه ها، کاربرد های زیادی دارد.

برای نقشه برداری می توانید از متر پارچه ای هم استفاده کنید و در واقع فرقی نمی کند. اما بهترین و دقیق ترین روش استفاده از دوربین های لیزری است که تمامی قسمت ها را با زاویه دقیق برداشت و رسم می کند.

خدمات برتر آریا نقشه

نقشه برداری UTM

نقشه UTM یو تی ام یا مختصات UTM موقعیت دقیق هر نقطه را روی کره زمین نشان می دهد. زمین یا ملک مورد نظر شما هم روی یک مکان خاص وجود دارد که این مکان یک مختصات مشخص دارد و این مختصات، از روش نقشه یوتی ام UTM بدست می آید.

نقشه برداری ثبتی

نقشه برداری، علم اندازه گیری دقیق است. اندازه گیری ها توسط نقشه بردار (اپراتور یا شخص عامل) انجام می گیرد. در حال حاضر، با پیشرفت کردن آبادی ها، اهمیت نقشه برداری ثبتی افزایش پیدا می کند. هر نقشه ثبتی، از چند پلاک ثبتی تشکیل شده است.

کارشناس دادگستری نقشه برداری

نقشه‌ برداری یکی از مراحل مقدماتی در ساخت ‌و ساز است که اگر دقیق نباشد مشکلاتی را به وجود می ‌آورد، که برای رفع آن باید از کارشناس دادگستری نقشه ‌برداری کمک گرفت؛ چراکه نقشه ‌ای مطابق با قوانین ترسیم می‌ کند و در اختیار مهندسان قرار می ‌دهد.

این یک شعار نیست، آرمان ما ساختاری که می‌توانید روی آن حساب کنید

از چندین مسیر و در اسرع وقت آماده پاسخگویی به شما عزیزان هستیم.