نقشه برداری توسط پهپاد

این روزها نقشه بردارها از اهمیت علم نقشه برداری با پهپاد آگاه هستند. پهپادها در حرفه هایی مثل کنترل، عکاسی، نظارت، فیلم برداری و نقشه برداری کاربرد زیادی دارند. نقشه برداران با پهپادها، علاوه بر تهیه اطلاعات پایه نقشه برداری با حداقل هزینه و در کمترین زمان، بیشترین اطلاعات مکانی را تهیه می کنند.

نقشه برداری با پهپاد از مناطق مختلف

اولین کاربرد این نوع نقشه برداری، تهیه نقشه از شهرک ها، مناطق شهری و مناطق روستایی می باشد. برای مانیتورینگ و کشف تغییرات نیز از این روش استفاده می شود. به وسیله پهپادها، می توان از مناطق غیر شهری مثل مناطق کوهستانی، کوهستانی سخت، تپه ماهور و دشت، نقشه توپوگرافی تهیه نمود.

از کاربردهای دیگر این سیستم، می توان به تهیه نقشه از مناطق مین گذاری شده و صعب العبور اشاره کرد. تهیه ی نقشه از معدن ها و تعیین احجام خاکی، از کاربردهای مهم این روش نقشه برداری می باشد. همچنین برای تهیه نقشه از سایت های تاریخی و کریدورها، از نقشه برداری با پهپاد استفاده می شود.

نقشه برداری هوایی با پهپاد

 این روش نقشه برداری، به معنی جمع آوری داده ها توسط سنسور پایین نگری می باشد که روی پهپاد نصب شده است. این سنسور پایین نگر، می تواند مثل دوربین های RGB و چند طیفی، لیزرها و… باشد. مهم ترین سنسور که در نقشه برداری هوایی از آن استفاده می شود، دوربین های RGB هستند.

نقشه بردار با جمع آوری عکس ها از زاویه های متفاوت  و ثبت موقعیت جغرافیایی آنها توسط پهپادها، خروجی های مورد نیاز را تهیه می کند. پرواز پهپادها در ارتفاع کم، سبب افزایش رزولوشن نقشه و دقت آن می گردد. این نوع نقشه برداری، بسیار سریع تر و کم هزینه تر از روش های دیگر نقشه برداری هوایی می باشد.

در گذشته که این قبیل نقشه برداری‌ها با هواپیماهای با سرنشین انجام می‌شد، هزینه ها بسیار بالاتر از نقشه برداری با پهپاد بود.

هنوز نرخ استانداری برای نقشه برداری با پهپاد وجود ندارد و قیمت گذاری این خدمات توسط بازار آزاد انجام می‌شود.بنابراین رقابت‌ها و همچنین میزان تقاضا میتواند تاثیر زیادی روی قیمت‌ها داشته باشد.گاهی تعیین قیمت میتواند ساعتی یا  نیم روزی و یا تمام روزی باشد و گاهی هم نرخ پروژه ارائه داده شود.

مشاغل املاک و مستغلات محدود به زمان نیستند و تعیین قیمت را بر مبنای تولید قرار می‌دهند که در این نوع قیمت گذاری، مشتری میتواند قیمت را بر اساس تحویل‌های مورد انتظار و یا بودجه خود کمی تغییر دهد.

در نقشه برداری با پهپاد برای زمین های کشاورزی، معمولا نرخ بر اساس مساحت محاسبه می‌شود.

سوالات متداول

هزینه ی نقشه برداری با پهپاد چقدر است؟

موضوع قیمت گذاری به مساحت و نوع پروژه بستگی دارد.

چه دوربینی برای پهپاد مناسب است؟

عواملی مثل قابل برنامه ریزی بودن، سنسور سایز، قدرت پردازشگر، سرعت شاتر، پیکسل سایز بزرگ و وزن کم دوربین، در انتخاب دوربین مناسب، مهم هستند.

پهپاد در معدن چه کاربردی دارد؟

در تمام امور از جمله تعیین حجم عملیات خاکی، نظارت، کنترل و نقشه برداری، از پهپادها استفاده می شود.

آیا نقشه برداری با پهپاد در معدن رو بسته ممکن است؟

نقشه برداری و مدلسازی در معدن رو بسته با پهپادها و فتوگرامتری برد کوتاه، انجام می شود.

وسعت نقشه برداری با پهپاد چقدر است؟

این روش برای مناطق وسیع مناسب نیست اما برای مناطقی مثل یک شهر مناسب است.

عملکرد پهپاد در طوفان چگونه است؟

تصویر برداری پهپادها در شرایط آب و هوایی نامناسب، دچار اختلال می شود.

مزیت نقشه برداری با پهپاد نسبت به هواپیما چیست؟

در نقشه هایی که با پهپاد تهیه می شوند، عوارض زمین به خوبی قابل تشخیص هستند.

دقت نقشه برداری با چه روشی بالاتر است؟

دقت نقشه برداری با پهپاد، از دقت سایر روش ها بالاتر می باشد.

تصویر برداری با پهپاد چقدر طول می کشد؟

معمولاً در یک روز انجام می شود.

خدمات برتر آریا نقشه

نقشه برداری UTM

نقشه UTM یو تی ام یا مختصات UTM موقعیت دقیق هر نقطه را روی کره زمین نشان می دهد. زمین یا ملک مورد نظر شما هم روی یک مکان خاص وجود دارد که این مکان یک مختصات مشخص دارد و این مختصات، از روش نقشه یوتی ام UTM بدست می آید.

نقشه برداری ثبتی

نقشه برداری، علم اندازه گیری دقیق است. اندازه گیری ها توسط نقشه بردار (اپراتور یا شخص عامل) انجام می گیرد. در حال حاضر، با پیشرفت کردن آبادی ها، اهمیت نقشه برداری ثبتی افزایش پیدا می کند. هر نقشه ثبتی، از چند پلاک ثبتی تشکیل شده است.

کارشناس دادگستری نقشه برداری

نقشه‌ برداری یکی از مراحل مقدماتی در ساخت ‌و ساز است که اگر دقیق نباشد مشکلاتی را به وجود می ‌آورد، که برای رفع آن باید از کارشناس دادگستری نقشه ‌برداری کمک گرفت؛ چراکه نقشه ‌ای مطابق با قوانین ترسیم می‌ کند و در اختیار مهندسان قرار می ‌دهد.

این یک شعار نیست، آرمان ما ساختاری که می‌توانید روی آن حساب کنید

از چندین مسیر و در اسرع وقت آماده پاسخگویی به شما عزیزان هستیم.