کارشناسی رسمی دادگستری در امور ثبتی و نقشه برداری

نقشه برداری و امور ثبتی یکی از مهمترین قسمتهای یک پروژه است حال این پروژه می تواند أخذ سند رسمی (کاداستر) از دفتر اسناد رسمی کشور باشد یا پیدا کردن زمین های گمشده که سند موجود است ولی موقعیت مکانی ملک مشخص نیست و یا جانمایی پلاک ثبتی. امور ثبتی و نقشه برداری در پروژه های ساختمانی از مراحل مقدماتی و مهم در ساخت و ساز به شمار می آید که اگر با دقت بالا صورت نگیرد مشکلاتی را به وجود می آورد و در  عین حال کارفرما از لحاظ مالی متحمل خسارت نیز می شود.

 کارشناسان رسمی دادگستری در امور ثبتی و نقشه برداری با تجربه و تخصصی که دارند با در دست داشتن ابزارهای دقیق و به روز می‌توانند خسارات احتمالی و به وجود آمده را از بین ببرند. پس چه بهتر که در ابتدا از یک کارشناس نقشه برداری و امور ثبتی کمک گرفته شود که صلاحیت رسیدگی به امور مربوطه را داشته باشد و در صورت بروز مشکلات در هنگام رسیدگی به دعاوی فقط نظر ایشان محکمیت قضایی دارد.  از این رو گروه مهندسین نقشه برداری آریا نقشه میتواند با مشاوره و در دست گرفتن امور مربوطه به شما کمک کند.

نقشه‌ برداری یکی از مراحل مقدماتی در ساخت ‌و ساز به حساب می ‌آید که اگر با دقت بالا صورت نگیرد مشکلاتی را به وجود می ‌آورد، به گونه ‌ای که برای رفع آن و جبران خسارات باید از کارشناسان رسمی دادگستری در امور نقشه برداری و ثبتی کمک گرفت؛ زیرا با تجهیزاتی که در اختیار دارد؛ نقشه ‌ای مطابق با قوانین ترسیم می‌ کند و در اختیار مهندسان قرار می ‌دهد تا نواقص را از بین برده و مانع از بروز خرابی شوند.

 در ادامه قصد داریم  به بررسی موارد زیر بپردازیم:

کارشناس رسمی دادگستری در امور ثبتی و نقشه برداری کیست؟

کارشناس رسمی دادگستری در امور نقشه برداری و ثبتی فردی است که نه تنها تحصیلات آکادمیک دارد و فارغ ‌التحصیل رشته نقشه‌برداری است بلکه تسلط زیادی به امور حقوقی املاک در زمینه ثبتی و حقوقی دارد؛ به گونه‌ای که توانسته در آزمون‌ها نمره قبولی کسب کرده و پس از 5 سال سابقه کاری، پروانه کارشناسی را دریافت کند. این دسته از کارشناسان درواقع در رشته‌های مختلف مانند نقشه‌برداری، راه و ساختمان و امور ثبتی به طور فنی اظهار نظر کرده و تحویل قاضی می‌دهد تا قضاوت درستی صورت گیرد.

کارشناس رسمی دادگستری امور ثبتی در زمینه های مختلفی همچون پروژه های عمرانی، ساخت پل، جاده، سد، نیروگاه، پروژه های مربوط به بنادر و کشتیرانی، پروژه های مربوط به شرکت نفت مانند حفاری و پروژه های دیگری همچون امور نظامی فعالیت دارد.

از پرکاربردترین مسائل مربوط به وظایف و اختیارات کارشناس دادگستری در امور نقشه برداری و ثبتی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 •  بررسی و تهیه نقشه های ثبتی و ارائه به اداره ثبت اسناد رسمی، شهرداری ها، اوقاف و  دیگر ادارات دولتی
 • تعیین دقیق مساحت و متراژ اراضی و املاک 
 • پیاده کردن و جانمایی دقیق نقشه های اجرایی و تایید آن ها 
 • تهیه نقشه های1/2000 و یوتی ام (UTM)
 • تعیین قدمت بنا 
 • حل مشکلات به وجود آمده مانند از بین رفتن مرز اراضی همسایه ها و دقیق نبودن حدود اربعه ملک و معلوم نبودن جای دقیق زمین
 • رسیدگی به مسائل ثبتی چون گرفتن سند تک برگ و استعلام پلاک ثبتی در زمان خرید و فروش اراضی و املاک و بسیاری موارد مانند تهیه نقشه های ثبتی و جانمایی پلاک ثبتی.

 نقشه های مهر شده توسط کارشناس رسمی دادگستری در امور نقشه برداری و ثبتی از لحاظ حقوقی با سند رسمی سازمان ثبت اسناد برابری می کند.

تصویر کارشناس رسمی دادگستری در امور ثبتی

شرایط کارشناس رسمی دادگستری در امور نقشه برداری و ثبتی

 کارشناس رسمی دادگستری در امور نقشه برداری و ثبتی می بایست دارای شرایطی باشد تا بتواند امور مربوطه و مسائل و مشکلات پیش آمده در زمینه امور ثبتی نقشه برداری را با قاطعیت و دقت بالا انجام دهد و نظر ایشان در مجامع حقوقی و ذیصلاح محکمیت داشته باشد. از این رو فرد مورد نظر می بایست هم کارشناس و فارغ التحصیل رشته نقشه برداری باشد و هم کارشناس رسمی دادگستری و علاوه بر تسلط به کار، با ابزار و وسایل به روز و دقیق نقشه برداری نسبت به امور ثبتی و حقوقی املاک تبحر لازم را داشته باشد.

 کارشناس رسمی دادگستری در امور نقشه برداری و ثبتی علاوه بر هر دو شرط فارغ التحصیل رشته نقشه برداری و قبولی در آزمون های دادگستری می بایست دارای ۵سال سابقه کار نیز باشد.

کارشناس رسمی دادگستری تهران امور ثبتی و نقشه برداری

 شهر تهران یکی از کلان شهرهای دنیاست که در دهه های گذشته شاهد تغییر و تحولات بسیاری در حوزه ثبتی و حدود اراضی زیر مجموعه خود بوده است. این تغییرات قبل از انقلاب اسلامی ایران با اصلاحات اراضی شروع شده و بعد از آن نیز شدت گرفت که تا امروز ادامه دارد. این امر باعث شده است تا بسیاری از مسائل ثبتی نیاز به رسیدگی داشته باشد مانند تشخیص حدود ثبتی اراضی و املاک، تفکیک و افراز اراضی و  أخذ سند رسمی از سازمان ثبت اسناد(سند تک برگ کاداستر) مشکلات مربوط به اختلافات و مغایرت ها که شامل تجاوز، تداخل و تعارض در املاک می شود.

رسیدگی امور ثبتی و نقشه برداری باید توسط شخصی انجام شود که صلاحیت لازم را داشته باشد از این رو این مهم بر عهده ی کارشناس رسمی دادگستری تهران در امور نقشه برداری و  ثبتی است.

مجموعه آریا نقشه با دسترسی به اسناد و مدارک و نقشه های ثبتی و هوایی استان تهران و در اختیار داشتن نیروی کار مجرب و کارآزموده و کارشناسان رسمی دادگستری در امور ثبتی و نقشه برداری امور ثبتی شما در کمترین زمان ممکن و به صرفه ترین قیمت انجام می دهد. کافیست برای کسب مشاوره رایگان با مشاوران گروه آریا نقشه با شماره زیر تماس حاصل نمایید:

تصویر کارشناس رسمی دادگستری امور ثبتی

وظایف کارشناس رسمی دادگستری در امور ثبتی و نقشه برداری

کارشناس رسمی دادگستری در امور نقشه برداری و ثبتی با آن که آگاهی کاملی از امور حقوقی املاک دارد؛ اما تنها موظف است امور نقشه‌برداری و تهیه نقشه را که خود به دسته‌های گوناگونی تقسیم می‌شوند، به خوبی مدیریت کند تا مشکلی ایجاد نشود. در ادامه به تعدادی از وظایف کارشناسان رسمی دادگستری در امور نقشه برداری و ثبتی خواهیم پرداخت:

 • پیدا کردن موقعیت مکانی املاکی که دارای سند هستند ولی جای آن ها مشخص نیست(مواردی وجود دارد که صاحب سند فوت شده و ورثه فقط یک سند در دست دارند و به دنبال آن می گردند)
 • املاکی که با پلاک ثبتی جعلی فروخته شده و ملک در جای دیگری است
 • تعرض همسایگان به حدود ملک یکدیگر و ایجاد دعوا و مشکل
 • از بین رفتن حدود زمین بعد از گذشت سال ها
 • أخذ سند تک برگ از اداره ی ثبت منطقه مربوطه
 • کمک برای استعلام و آگاهی از وضعیت ثبتی ملک در هنگام خرید که بیشتر در اراضی کشاورزی اتفاق می افتد

در چه مواردی به کارشناس رسمی دادگستری در امور نقشه برداری و ثبتی نیاز است؟

گاهی هنگام ساخت ملک مهندس یک سری قوانین را رعایت نکرده است یا هنگام خرید ملک، ابعاد به درستی در سند ذکر نشده است. در این زمان به دلیل آن که صاحب ملک دچار ضرر و زیان شده است و برای آن که بتواند آن خسارت‌ها را جبران کند، شکایتی را تنظیم می‌کند تا قاضی به پرونده رسیدگی کند و عادلانه تصمیم بگیرد. قاضی نیز برای اظهار نظر تخصصی پرونده را به دست کارشناس نقشه‌برداری می‌سپارد تا او با خواندن پرونده و حضور در دادسرا مدارک مورد نیاز مانند سند مالیکت و نقشه ثبتی را دریافت کند و بتواند از ملک بازدید کرده و نقشه‌ها را تهیه نماید و همراه گزارش‌نویسیِ مراحل کار تحویل قاضی دهد تا قضاوت عادلانه‌ای انجام شود. در زیر مواردی که توسط کارشناس دادگستری امور ثبتی قابل پیگیری و انجام است ذکر می کنیم:

 •  جانمایی پلاک ثبتی جهت ارائه به شهرداری ها و ادارات ثبت اسناد رسمی کشور 
 • تعیین وضعیت گذر و قطعات مجاور
 • کارشناسی بر روی اسناد و مدارک موجود و جانمایی بر روی نقشه های گوگل، نقشه های ثبتی و هوایی سنوات گذشته جهت موقعیت یابی اراضی و پلاک های گمشده، تعیین مقدار دقیق املاک و اراضی، تعیین مختصات یو تی ام ثبتی و حدود اربعه اراضی و قطعات مربوطه
 • نقشه برداری با دوربین و تجهیزات نقشه برداری جهت ارائه به شهرداری ها و ادارات دولتی
 • کارشناس امور مربوطه به تعرض و تداخل حدود اراضی همجوار
 • بررسی کمبود اضافه طول پلاک ثبتی نسبت به گذر مربوطه به ملک و قطعات مجاور
 • تعیین دقیق موقعیت مکانی اراضی گمشده
 • عدم تطابق سند با موقعیت مکانی
 •  اعلام نظر در مورد موارد ۱۴۰ ۱۴۷ ۱۴۸ اداره ثبت
 •  تعیین ارزش  عرصه و اعیان  به تفکیک بر مبنای قیمت منطقه ای
 •  اعلام نظر در مورد ملک مورد نظر که  جزء املاک دولتی و اراضی ملی و  اوقاف نباشد
 • پیاده سازی پلیت های ساختمانی و فونداسیون ساختمان
 •  تفکیک اراضی کشاورزی و مسکونی 

*در نهایت در نظر داشته باشید که ما در آریا نقشه؛ با استخدام کارشناسان کاربلد و وکلای خبره سعی داریم تا به افراد در این زمینه کمک کنیم تا خسارت‌هایشان تا حدِ زیادی جبران شود*

نقشه ی یوتی ام(UTM) کارشناس رسمی دادگستری امور ثبتی

یو تی ام (UTM) مخفف universal transvers meractor می باشد و یک سیستم مختصات جهانی دو بعدی است که به وسیله عکس های هوایی، جی پی اسGPS دو فرکانسه و یا سه فرکانسه و جانمایی روی 1/2000 انجام می گیرد.

نقشه ی یوتی ام(UTM) کره زمین بدین صورت است که کره  ی زمین را به 60 زون 6 درجه تقسیم می کند و نقطه ی نصف النهار مبدأ در گرینویچ لندن را مبدأ شمارش زون ها در نطر می گیرند و زون ها به 2تا 3 تا و به صورت شرقی_غربی تقسیم می شوند و به این ترتیب زون های بالای مدار استوا زون های شمالی و پایین آن زون های جنوبی است. ایران در زون های 38، 39، 40و 41 قرار دارد.طول هر نقطه در هر  زون با داشتن شعاع تقریبی زمین قابل محاسبه است. در واقع نقشه دو بعدی کره زمین همان نقشه یو تی ام است به طوری که اگر محیط کره را به صورت یک کاغذ در نظر بگیریم و آن را روی میز پهن کنیم یک نقشه دو بعدی از زمین در اختیار داریم.

به طور استاندارد نامگذاری گوشه های ملک از شمال غرب ملک و با حرف a شروع می شود.

حروف a-b-c که در نقشه یو تی ام وجود دارد مختصات چهار گوشه ملک مورد نظر است.

 کاربرد نقشه یو تی ام کارشناس رسمی دادگستری در امور نقشه برداری و ثبتی چیست؟

 نقشه یو تی ام (UTM) کاربرد های فراوانی در زمینه های مختلفی همچون پروژه های عمرانی، کشتی سازی، سد سازی، حفاری و نظامی دارد ولی پرکاربردترین آنها در موارد ثبتی به صورت زیر است:

 تعیین مساحت املاک و اراضی و تهیه نقشه ثبتی و کروکی آن

 جانمایی پلاک ثبتی، تهیه نقشه های پلاک ثبتی، گرفتن سند تک برگ، تهیه نقشه یو تی ام کارشناس رسمی نقشه برداری و امور ثبتی جزء رشته های کارشناسی گروه ۶_ راه و ساختمان_ در کانون کارشناسان رسمی دادگستری می باشد و از اهمیت حقوقی بالایی برخوردار است  و کارشناس مورد نظر می بایست از تخصص و تجربه بالایی برخوردار باشد.

فرم درخواست تماس

خدمات برتر آریا نقشه

نقشه برداری

نقشه‌ برداری از مراحل اولیه ساخت و ساز است که شناخت کاملی از زمین در اختیار مهندسان قرار می دهد. انواع نقشه برداری عبارت است از نقشه برداری ژئودزی، فتوگرامتری، هیدروگرافی، توپوگرافی، سنجش از راه دور و ....

نقشه برداری UTM

نقشه یو تی ام یا مختصات UTM موقعیت دقیق هر نقطه را روی کره زمین نشان می دهد. زمین یا ملک مورد نظر شما هم روی یک مکان خاص وجود دارد که این مکان یک مختصات مشخص دارد که از روش نقشه یوتی ام UTM بدست می آید.

نقشه کادر یا بلوک

نقشه کادر یا بلوک در صورت وجود مغایرت ابعاد وضع موجود ملک با سند با دستور کارشناس اداره ی ثبت تهیه می شود. هدف این نوع نقشه پی بردن به ابعاد دقیق همه ملک های موجود یک بلوک از گذر به گذر است

نقشه برداری ثبتی

نقشه برداری، علم اندازه گیری دقیق است. اندازه گیری ها توسط نقشه بردار (اپراتور یا شخص عامل) انجام می گیرد. در حال حاضر، با پیشرفت کردن آبادی ها، اهمیت نقشه برداری ثبتی افزایش پیدا می کند. هر نقشه ثبتی، از چند پلاک ثبتی تشکیل شده است.

این یک شعار نیست، آرمان ما ساختاری که می‌توانید روی آن حساب کنید

از چندین مسیر و در اسرع وقت آماده پاسخگویی به شما عزیزان هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *