نقشه کادر یا بلوک

گاهی به دلیل مغایرت ابعاد وضع موجود ملک با ابعاد سندی آن ملک، لازم است نقشه کادر یا بلوک تهیه شود. دستور تهیه ی این نقشه، توسط کارشناس اداره ی ثبت داده می شود. در نقشه برداری کادر یا بلوک، از همه ی ملک های مجاور، نقشه برداری دقیق انجام می شود. با این کار، طول و عرض همه ی ملک های مجاور با سند خود تطبیق داده می شوند.

هدف از تهیه نقشه کادر یا بلوک چیست؟

هدف از تهیه نقشه کادر یا بلوک، فقط یک تک ملک نمی باشد. هدف آن، بلوک کامل از گذر به گذر است. به گونه ای که خطوط تفکیک ملک ها برداشت شود و با دوربین نقشه برداری، اندازه ی دقیق بر همه ملک ها نیز برداشت شود. به طوری که کارشناس با توجه به نقشه گواهی کند که مشکل در چه قسمتی از بلوک است و از کدام ملک ناشی شده است.

علت عدم تطابق ابعاد ملک با ابعاد سند چیست؟

دلیل عدم تطابق، ممکن است تجاوز ملک به گذرهای موجود یا تجاوز ملک به ملک های همسایه باشد. همچنین عدم تطابق ممکن است به دلیل بزرگ تر بودن ابعاد واقعی ملک از سند ملک نیز، ایجاد شود. موارد گفته شده ی اول و دوم که در مورد تجاوز ملک می باشند، مشکلات زیادی برای مالک به وجود می آورند.

اگر عدم تطابق ابعاد ملک با سند به دلیل مورد گفته شده سوم باشد، باید مساحت و ابعاد سند تصحیح شود. این کار زمان بر می باشد اما برخلاف موارد اول و دوم که عواقب حقوقی دارند، عواقب حقوقی برای مالک در پی ندارد.

چه زمان باید برای تهیه نقشه کادر اقدام کرد؟

وقتی ساخت ملک یا دیوارکشی آن انجام گردد، سپس اداره ثبت بعد از تهیه نقشه UTM ملک، متوجه مغایرت ابعاد شود، نقشه باید تهیه شود. متاسفانه در این صورت، کار از کار گذشته است و باید هزینه و مشکلات ناشی از تهیه نقشه کادر یا بلوک را متقبل شوید.

اگر عدم تطابق ابعاد ملک با سند به دلیل مورد گفته شده سوم باشد، باید مساحت و ابعاد سند تصحیح شود. این کار زمان بر می باشد اما برخلاف موارد اول و دوم که عواقب حقوقی دارند، عواقب حقوقی برای مالک در پی ندارد.

سوالات متداول

برای تصحیح مساحت سند چه باید کرد؟

به این منظور باید به امور ثبتی یا کارشناس رسمی دادگستری مراجعه کنید.

برای جلوگیری از مشکل تهیه نقشه کادر چه کنیم؟

اگر ملک، زمین خالی است، برای پیاده سازی ابعاد دقیق آن باید از کارشناس خبره ی امور ثبتی استفاده کنید.

آیا شناسایی محل عدم تطابق زمان بر است؟

بله. پروسه ی شناسایی دلیل آن معمولاً زمان بر می باشد.

پیاده سازی نادرست ملک چه مشکلی ایجاد می کند؟

این کار در ابتدای ساخت و ساز، باعث تجاوز ملک به ملک های دیگر یا گذرهای موجود می شود. برای حل این مشکل باید نقشه بلوک تهیه شود.

آیا قانونی برای نظارت نقشه برداری وجود دارد؟

بله. امیدواریم با اجرایی  شدن ماده ۳۳ قانون نظام مهندسی در این مورد، شاهد مشکل تجاوز ملک به ملک های همسایه یا گذرهای موجود، نباشیم.

لزوم تصحیح سند در صورت بزرگتر بودن ابعاد ملک چیست؟

تصحیح سند قبل از ساخت و ساز، به علت تعهدهای ناشی از واگذاری پیش فروش ملک و عدم خواب سرمایه می باشد.

خدمات برتر آریا نقشه

نقشه برداری

نقشه‌ برداری از مراحل اولیه ساخت و ساز است که شناخت کاملی از زمین در اختیار مهندسان قرار می دهد. انواع نقشه برداری عبارت است از نقشه برداری ژئودزی، فتوگرامتری، هیدروگرافی، توپوگرافی، سنجش از راه دور و ....

نقشه برداری UTM

نقشه یو تی ام یا مختصات UTM موقعیت دقیق هر نقطه را روی کره زمین نشان می دهد. زمین یا ملک مورد نظر شما هم روی یک مکان خاص وجود دارد که این مکان یک مختصات مشخص دارد که از روش نقشه یوتی ام UTM بدست می آید.

کارشناس دادگستری نقشه برداری

نقشه‌ برداری یکی از مراحل مقدماتی در ساخت ‌و ساز است که اگر دقیق نباشد مشکلاتی را به وجود می ‌آورد، که برای رفع آن باید از کارشناس دادگستری نقشه ‌برداری کمک گرفت؛ چراکه نقشه ‌ای مطابق با قوانین ترسیم و در اختیار مهندسان قرار می ‌دهد.

نقشه برداری ثبتی

نقشه برداری، علم اندازه گیری دقیق است. اندازه گیری ها توسط نقشه بردار (اپراتور یا شخص عامل) انجام می گیرد. در حال حاضر، با پیشرفت کردن آبادی ها، اهمیت نقشه برداری ثبتی افزایش پیدا می کند. هر نقشه ثبتی، از چند پلاک ثبتی تشکیل شده است.

این یک شعار نیست، آرمان ما ساختاری که می‌توانید روی آن حساب کنید

از چندین مسیر و در اسرع وقت آماده پاسخگویی به شما عزیزان هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *