فوتوگرامتری

فوتوگرامتری یا تصویرسنجی همان طور که از نامش مشخص است، دانش و فناوری است که مهم‌ ترین منبع اطلاعاتی آن عکس است؛ زیرا به افراد کمک می ‌کند تا از تصاویر گرفته شده و عکس ‌های هوایی، اطلاعات مربوط به زمین و محیط پیرامون آن را استخراج کنند. فوتوگرامتری خود به دو دسته به نام تصویرسنجی متریک و تصویرسنجی تفسیری تقسیم می ‌شود که هر کدام داده ‌های مختلفی را در اختیار مهندسان قرار می ‌دهد، به عنوان مثال در تصویرسنجی متریک، اندازه‌گیری‌ های کمی بیان می ‌شود یعنی با استفاده از اندازه‌گیری ‌های دقیق می ‌توان از روی عکس فواصل حجم، ارتفاع و شکل زمین را تشخیص داد؛ در حالی که در تصویرسنجی تفسیری، داده ‌ها به صورت کیفی بیان می ‌شود یعنی وضعیت پوشش گیاهی، میزان جمعیت یک شهر را می‌ توان در یک نگاه متوجه شد. با توجه به تعریف فوتوگرامتری، می‌ توان گفت زیرمجموعه‌ای از نقشه‌ برداری هوایی است؛ زیرا با استفاده از هواپیما یا پهپاد تصاویری از منطقه مورد نظر گرفته می ‌شود که دارای پوشش طولی و عرضی مناسبی هستند.

نحوه انجام فوتوگرامتری

برای تهیه نقشه به صورت فوتوگرامتری ابتدا باید محدوده تعیین نقشه تهیه و طراحی خطوط پرواز را طراحی کرد تا ارتفاع پرواز مشخص شود و پوشش طولی و عرضی به طور کامل انجام شود ، پس از آن باید پرواز را آغاز کرد و عکس برداری هوایی را انجام داد و عکس را به صورت آنالوگ و رقومی دریافت کرد. پس از آن باید عکس ‌ها را چاپ کرد و اندکس آن‌ ها را تهیه کرد. در مرحله بعد نوبت طراحی نقاط کنترل زمینی است و گویاسازی عکس است تا خوانا شوند. در مرحله آخر باید مثلث ‌بندی هوایی و محاسبات را انجام داد تا عکس آماده نمادگذاری و خطوط مختصات‌دار شود.

در حال حاضر فوتوگرامتری یکی از پرکاربردترین نقشه‌برداری‌ ها است که به دلیل کیفیت بالا و هزینه مناسبی که دارد؛ در اکثر نقشه‌برداری ‌ها استفاده می‌ شود و کمک می ‌کند تا نقشه منطقه مورد نظر به صورت دقیق بررسی شود.

خدمات برتر آریا نقشه

نقشه برداری UTM

نقشه UTM یو تی ام یا مختصات UTM موقعیت دقیق هر نقطه را روی کره زمین نشان می دهد. زمین یا ملک مورد نظر شما هم روی یک مکان خاص وجود دارد که این مکان یک مختصات مشخص دارد و این مختصات، از روش نقشه یوتی ام UTM بدست می آید.

نقشه برداری ثبتی

نقشه برداری، علم اندازه گیری دقیق است. اندازه گیری ها توسط نقشه بردار (اپراتور یا شخص عامل) انجام می گیرد. در حال حاضر، با پیشرفت کردن آبادی ها، اهمیت نقشه برداری ثبتی افزایش پیدا می کند. هر نقشه ثبتی، از چند پلاک ثبتی تشکیل شده است.

کارشناس دادگستری نقشه برداری

نقشه‌ برداری یکی از مراحل مقدماتی در ساخت ‌و ساز است که اگر دقیق نباشد مشکلاتی را به وجود می ‌آورد، که برای رفع آن باید از کارشناس دادگستری نقشه ‌برداری کمک گرفت؛ چراکه نقشه ‌ای مطابق با قوانین ترسیم می‌ کند و در اختیار مهندسان قرار می ‌دهد.

این یک شعار نیست، آرمان ما ساختاری که می‌توانید روی آن حساب کنید

از چندین مسیر و در اسرع وقت آماده پاسخگویی به شما عزیزان هستیم.