نقشه برداری توپوگرافی

نقشه توپوگرافی چیست؟

به نقشه هایی که شکل، موقعیت عوارض مسطحاتی زمین و وضع ارتفاعی آن را نشان می دهند، نقشه های توپوگرافی می گویند. این نقشه های پرکاربرد، برای تعیین فاصله میان نقطه های متفاوت و ارتفاع آنها مناسب هستند.
به کمک نقشه های توپوگرافی می توانیم ارتفاع سطح صخره ها، کوه ها، سازه ها، رودخانه ها و… را در مقیاسی بسیار کوچک مشاهده کنیم. این نقشه ها، از بخش هایی مثل منحنی های تراز، لجند، علامت شمال، عنوان و مقیاس تشکیل می شوند.
برای تهیه ی نقشه های توپوگرافی، از روش های متفاوتی استفاده می کنند. این نقشه های عمومی، با روش های نقشه برداری ماهواره ای، زمینی و هوایی به دست می آیند. همچنین با استفاده از dem منطقه نیز می توان این نقشه ها را تهیه کرد.

کاربرد های نقشه های توپوگرافی

مهندسان، نظامیان و شرکت های ساختمانی، از این نقشه ها استفاده می کنند تا با داده هایی دقیق، پروژه ها را اجرا کنند. نقشه های توپوگرافی برای ساخت و طراحی سازه ها، ارزیابی کردن سلامت سیستم طبیعی و ارزیابی کردن مسائل زهکشی، استفاده می شوند.
بیشتر پروژه های عمرانی علاوه بر نقشه های مسطحاتی، به نقشه های توپوگرافی نیاز دارند. این نقشه ها برای برنامه ریزی و آزمایش ملی و منطقه ای، مطالعات منابع طبیعی، جغرافیایی و مطالعات اولیه  طرح های عمرانی کاربرد دارند. این نقشه ها برای استخراج کردن منابع طبیعی بسیار کارآمد هستند.

مقیاس

مقیاس بخشی است که رابطه میان فاصله دو نقطه روی نقشه با فاصله آن دو نقطه در واقعیت را نشان می دهد. معمولاً مقیاس نقشه به شکل خطی مدرج یا یک نوار در پایین لجند یا در پایین کادر نقشه قرار دارد. این نقشه ها با مقیاس های مختلفی رسم می شوند.
معمولاً مقیاس ها بستگی به استانداردهای ملی و کاربری دارند. هر چه نقشه ای عدد مقیاس بزرگتری داشته باشد، نقشه جزئیات کمتری را با محدوده بیشتری نشان می دهد. علاوه بر ابزارهای محاسباتی، می توان با نخ یا اشیای ساده دیگر نیز اندازه گیری تقریبی فاصله ها را انجام داد.

نقشه توپوگرافیک
نقشه توپوگرافی کوهستان های شاهو

نحوه خوانش نقشه های توپوگرافی

رنگ های مختلف و میزان اشباع آن ها، از مولفه های مهم در خواندن این نقشه ها است. بیشتر آن ها دارای سه رنگ اصلی آبی، قهوه ای و سبز هستند. رنگ آبی برای آب و رنگ سیاه برای سازه های دست انسان مانند کلیسا، خانه، جاده، مدرسه و… استفاده می شود.
خط های تقسیم زمین های عمومی، نواحی شهری و جاده های عمومی را با رنگ قرمز نشان می دهند. رنگ قهوه ای برای نمایش اعداد ارتفاعی و خطوط تراز کاربرد دارد. رنگ سبز در این نقشه ها نشان دهنده پوشش گیاهی است.
نواحی غیر آبی و نواحی که پوشش گیاهی ندارند را با رنگ سفید نشان می دهند. برای قله بعضی از ارتفاعات که با یخچال های طبیعی یا با برف پوشیده شده اند، از رنگ آبی استفاده می شود. فام های متفاوت یک رنگ، برای نشان دادن شدت ویژگی های سطحی کاربرد دارد.

قوانین نقشه برداری ثبتی چیست؟

با رعایت کردن تمام قوانین در زمان تهیه  نقشه ثبتی، می توان نقشه هایی کاملاً دقیق تهیه کرد. قوانین و ضوابط نقشه برداری، ابزاری قوی برای ایجاد و تقویت مدیریتی شفاف تر و کارآمدتر در زمان ثبت نقشه های گوناگون است.

جمع آوری جزئیات و اطلاعات درباره مالک، محل دقیق ملک و سایر موارد، یکی از مهمترین قوانین نقشه برداری است. همچنین انتخاب کردن مقیاسی مناسب برای خوانا بودن مقادیری که در نقشه ها درج شده اند، از ضوابط این کار است. تعیین کردن هزینه متوسط برای نقشه برداری و به روز کردن نقشه ها، از قوانین مهم دیگر می باشد.

بخش های مختلف

این فرایند شامل بخش های عرصه و اعیان می باشد. تمام اطلاعات و مشخصات دقیق یک ملک و مستغلات در نقشه برداری عرصه و اعیان ثبت می شود. اطلاعاتی مثل نوع سازه، سال ساخت، سطح کیفی ملک، نرخ مالیات مصوب در آن بخش از ملک و موارد دیگر مشخص می گردد.

نقش های سنتی به طور مرتب برای ملک در یک کشور، به روز رسانی می شوند و اطلاعات آن ها تغییر می کند. تغییرات ملک ها باید توسط مالک آن ها یا نقشه بردار کاملاً تایید شود. در این صورت می توان به طور دقیق اطلاعات را در نقشه ی کاداستر ثبت کرد.

ادوات لازم 

برای سرعت در کار، دوربین نقشه برداری با دقت بالا و سرعت مناسب، مورد نیاز می باشد. استفاده از نرم افزارهای مناسب برای ترسیم، نقشه بردار ماهر و هماهنگ بودن با ترسیم کروکی جهت تهیه نقشه های ثبتی لازم است. همچنین برای امور ثبتی و تهیه  کروکی های دقیق از عرصه و اعیان املاک، نیروی کار ماهر مورد نیاز است.

با دوربین های عکاسی قوی، نرم افزارهای تخصصی و با استفاده از عکس های ماهواره ای، می توان نقشه های ثبتی را تهیه کرد. همچنین به وسیله  اسکنرهای فلزی، کارتوگرافی و عکس های هوایی نیز، می توان نفشه های ثبتی را تهیه نمود.

خدمات برتر آریا نقشه

نقشه برداری UTM

نقشه UTM یو تی ام یا مختصات UTM موقعیت دقیق هر نقطه را روی کره زمین نشان می دهد. زمین یا ملک مورد نظر شما هم روی یک مکان خاص وجود دارد که این مکان یک مختصات مشخص دارد و این مختصات، از روش نقشه یوتی ام UTM بدست می آید.

نقشه برداری ثبتی

نقشه برداری، علم اندازه گیری دقیق است. اندازه گیری ها توسط نقشه بردار (اپراتور یا شخص عامل) انجام می گیرد. در حال حاضر، با پیشرفت کردن آبادی ها، اهمیت نقشه برداری ثبتی افزایش پیدا می کند. هر نقشه ثبتی، از چند پلاک ثبتی تشکیل شده است.

کارشناس دادگستری نقشه برداری

نقشه‌ برداری یکی از مراحل مقدماتی در ساخت ‌و ساز است که اگر دقیق نباشد مشکلاتی را به وجود می ‌آورد، که برای رفع آن باید از کارشناس دادگستری نقشه ‌برداری کمک گرفت؛ چراکه نقشه ‌ای مطابق با قوانین ترسیم می‌ کند و در اختیار مهندسان قرار می ‌دهد.

این یک شعار نیست، آرمان ما ساختاری که می‌توانید روی آن حساب کنید

از چندین مسیر و در اسرع وقت آماده پاسخگویی به شما عزیزان هستیم.