قیمت نقشه ازبیلت

از مراحل پروژه های عمرانی در واقع تهیه نقشه ازبیلت، از بنای ساختمان می باشد. در واقع نقشه ازبیلت جزو نقشه های سازه ساختمان می باشد که از آن برای اعلام کردن گزارش از وضعیت حال حاضر و همین طور اجرا شده از سازه تهیه می شود. این نقشه با نقشه های دیگر مراحل اجرایی ساختمان دارای تفاوت می باشد و در واقع نقشه های ازبیلت از وضعیت حال حاضر بنا، در گرایش‌های متفاوت معماری سازه همین‌طور تاسیسات برقی و مکانیکی گزارش می دهد.

توضیحاتی درباره نقشه ازبیلت

در واقع نقشه ازبیلت که کلمه آن در فارسی به معنای، همان طور که ساخته شده، می باشد، از مهم ترین نقشه هایی می‌باشد که در مرحله‌های ساخت ساختمان تهیه می شود. نقشه ازبیلت در معنای فنی در واقع به معنای پس از اجرای یک مرحله می باشد که این مرحله از پروژه ساخت و ساز بوده و با توجه به گزارش‌های متن به ارائه شده در حین ساخت، مانند گزارش های متریال مصرفی و همینطور تغییرات احتمالی، در نقشه اولیه تهیه می شود که با توجه به نقشه ازبیلت کل عملیات انجام شده در قالب یک نقشه به روز رسانی شده و به افراد مربوطه تحویل داده می‌شود.

نقشه ازبیلت به هدف‌های گوناگونی تهیه می شود که اصلی ترین هدف آن، پیش بینی تعمیرات احتمالی در مسیر تهیه و ساخت و ساز می باشد. با تهیه نقشه ازبیلت در حین کار، خطاهایی که به وجود آمده‌اند، تشخیص داده می شوند. همینطور مسیر هایی که ممکن است در آن‌ها اشتباه رخ دهد را نیز می‌توان تشخیص داد. بنابراین می‌توان خطاهایی که به وجود آمده و یا پتانسیل وجود آمدن را دارند، تشخیص داده و کنترل نمود.

نقشه ازبیلت و قیمت آن

در واقع برای تهیه نقشه ازبیلت، تعرفه هایی وجود دارد که در ادامه به تعرفه یکی از شرکت‌های مشغول در این زمینه اشاره می شود. بر اساس آن تهیه نقشه ازبیلت تاسیسات مکانیک برای هر متر مربع ۲۵۰۰ تومان و تهیه نقشه ازبیلت تاسیسات الکتریکی برای هر متر مربع ۲۰۰۰ تومان و تهیه نقشه ازبیلت سازه بتن برای هر متر مربع ۱۵۰۰ تومان و تهیه نقشه ازبیلت سازه فولاد برای هر متر مربع ۲۰۰۰ تومان می باشد. این قیمت ها برای شرکت های گوناگون می تواند متفاوت باشد و با توجه به نرخ تورم قیمت آن تغییر می‌کند.

تهیه نقشه های ازبیلت دارای مراحلی می باشد که می تواند بر روی قیمت آن نیز تاثیر گذار باشد که در مرحله اول آن، اندازه گیری و ترسیم پلان ها، نما ها، مقاطع و پلان موقعیت در مقیاس های متناسب و همین طور مشخص شدن مغایرت ها انجام می شود. در مرحله بعدی اعلام مساحت های قسمت های مختلف سازه انجام می‌شود، سپس مساحت بنای ساخته شده در هر طبقه بدون اینکه درز انقطاع در نظر گرفته بشود، درج می‌شود. همینطور مساحت کنسول‌ها و درز انقطاع در هر طبقه درج می شود. در ادامه اندازه گیری و ترسیم فضای تجاری و بالکن تجاری با در نظر گرفتن دستورالعمل ها انجام می شود که در مرحله بعد تکمیل جدول و همینطور مشخصات و مغایرت های مساحی انجام شده، در مرحله آخر مساحت فضای مفید و تعداد واحدهای مسکونی و تجاری نیز مشخص می‌شوند.

سوالات متداول

  • انواع نقشه ازپیلت شامل چه نقشه هایی می باشد؟

نقشه ازپیلت شامل نقشه ازبیلت تاسیسات، نقشه ازبیلت برق، نقشه ازبیلت مکانیک و نقشه ازبیلت معماری می باشد. کاربرد نقشه ازبیلت در رشته های دیگر نیز وجود دارد.

  • نقشه ازبیلت چه کاربردی دارد؟

نقشه ازبیلت برای نقشه برداری میکروژئودزی، برای کنترل سازه های حساس، همینطور بررسی وضعیت سازه، تهیه پلان نمای یک ساختمان، برای اجرای طرح نمای ساختمان و مستندسازی میراث فرهنگی، همینطور آثار تاریخی ملی و تهیه طرح‌های دیگر همانند مرمت احیا ساماندهی بناها و موارد دیگر دارای کاربرد می باشد.

  • تهیه نقشه ازبیلت وظیفه چه کسانی است؟

تهیه نقشه ازبیلت وظیفه پیمانکار اصلی می باشد که، در واقع کارگران میدانی داده ها و اطلاعات را که شامل تغییرات و اصلاحات هستند را در اختیار آن‌ها قرار می دهند و آنها نقشه ازبیلت را طرح می‌کند. در ساختمان‌هایی که مجری ندارند وظیفه تهیه نقشه ازبیلت توسط مهندس ناظر معماری انجام می شود.