روشهای استعلام زمین کشاورزی

استعلام زمین های کشاورزی دارای اهمیت بسیاری می باشد و برای بسیاری از افراد کاربردی بوده و نیاز است. چرا که در این صورت می‌توان جلوی کلاهبرداری و سودجویی عده‌ای از افراد را گرفت. برای مثال در مواردی مشاهده شده است که در پیش فروش مسکن، واحدهای یک مجتمع مسکونی به چند نفر به فروش رسیده اند. این موضوع می‌تواند دردسرهای بسیاری به همراه داشته باشد و کارهای اداری و ضرر مالی سرسام آور و بسیار سنگین را برای خانواده ها تحمیل می نماید. از این رو باید روش استعلام زمین کشاورزی را دانسته و برای آن در شرایط لازم اقدام نمود.

 روشهای استعلام کردن برای زمین کشاورزی در حالت های مختلف

در واقع می توان برای استعلام زمین های کشاورزی بعد از اداره ثبت، به شهرداری مراجعه کرد. از موارد حائز اهمیت در این زمینه پرس و جو کردن از افراد ساکن در منطقه ای نزدیک به آنجا می باشد. به گونه ای که از افراد بومی که اطلاعات بیشتری دارند را پیدا کرده و از آن ها سوالات لازم درباره مالکیت زمین پرسیده شود. اگر زمین های کشاورزی موقوفه بودند اول باید از اداره ثبت استعلام گرفته شود که در مرحله بعدی باید ارزش شهرداری سوال کرده و در مراحل بعدی از افراد محلی و همسایه ها درباره ی این موضوع سوال کرد.

اگر زمین های کشاورزی املاک قولنامه ای بودند، باید اول باید مدارک مالکیتی را چک نمود در مرحله بعدی بهتر است که از افراد محلی تحقیق و پرس و جو شود. همینطور افراد متخصص در این زمینه مانند مشاورین املاک، که دارای مجوز هستند و همینطور در این زمینه و در منطقه متخصص هستند و می توانند تطبیق مشخصات ثبتی را انجام دهند، افرادی هستند که می‌توانند کمک‌های بزرگی در زمینه استعلام زمین های کشاورزی به شما بکند. برای املاکی که در بافت روستا هستند، همانند زمین های کشاورزی که در آن اطراف وجود دارند حتماً باید اول مدارک و مشخصات ثبتی ملک را مورد بررسی قرار داد. سپس آن را مورد استعلام قرار داده و در مرحله بعدی باید از شورای روستا و دهیار پرس و جو کرده و سوالات لازم از آنها پرسید. در مرحله بعدی باید به خاطر سپرد که مهره شورای روستا حتماً باید در متن قولنامه وجود داشته باشد.

نکات حائز اهمیت بعد استعلام زمین های کشاورزی

برای قراردادها حتما باید کد رهگیری را تنظیم کنید، همینطور هست باید همواره یک شاهد را به همراه خود داشته و مبلغ مورد نظر را حتماً باید به صاحب ملک پرداخت کنید. در این زمینه نیز باید خاطرنشان کرد که رسید ها و مدارک لازم را حتماً باید در طی مراحل ذخیره کرده و داشته باشید. در قولنامه حتماً باید مشخصات بنگاه همینطور امضا و مهر آن ها وجود داشته باشد. حتماً با رعایت نکات حقوقی و فنی تنظیم متن قرارداد انجام شود و قدرت رهگیری دریافت شود.

از نکات حائز اهمیت در باره کد رهگیری این موضوع می باشد که تنها افراد مجاز از آن استفاده می نماید و کسانی که می‌گویند که آن را ندارند و به آن می آورند در راه کلاهبردار هستند. این افراد قصد دارند که از مسئولیت تنظیم قرارداد خود را کنار کشیده و در صورت اتفاق افتادن یک مشکل، کمکی نخواهد کرد. در متن قرارداد باید به شخص همراه امضا داشته باشد همینطور مشخصات و کد ملی نیز باید داشته باشد چرا که اثباتش وجود شاهد، بدونی مشخصات بسیار دشوار می باشد.

از دیگر موارد بسیار مهم در این زمینه انتقال پول به مبلغ می باشد که باید حتماً به حساب طرف قرارداد واریز گردد و حتماً باید سعی شود که قبل از پرداخت از طرف یک رسید دستی به همراه امضا و اثر انگشت همینطور با درج موضوع مبلغ مانند خرید ملک به آدرس جایی و به همراه دو شاهد بوده و امضا داشته باشد.

توصیه‌های مهم در زمینه استعلام زمین کشاورزی و تنظیم قرارداد

در واقع از مهمترین بحث ها در این زمینه دریافت مشاوره از افراد باتجربه و دارای تخصص در این زمینه می باشد که مانند مشاورین املاک سابقه طولانی دارند و همینطور بازرسان و افراد بخش تخلفات صنفی منطقه، اولویت اول نیز افرادی می باشند که در مجموعه دعوی ملکی کار می کند همانند وکیلها همین‌طور کارشناسان ملکه و اعضایی که مستقیم با شکایت های اتحادیه املاک همینطور حقوقی ملکی در ارتباط می باشند این افراد دارای اطلاعات به روز هستند همینطور درباره ی کلاهبرداری ها اطلاعات دقیق دارند و می‌دانند که متدها و روش های کلاهبرداران چگونه بوده و از هر امر خطرناکی جلوگیری می نمایند.

بعد از استعلام زمین کشاورزی، حتماً باید تلاش شود که یک قرارداد خوب تنظیم شود به گونه ای که یک ضامن معتبر داشته باشد و ضمن اجرای قرارداد باید قبول نمایند که مبلغی طی چندین مرحله و با توجه به پیشرفت کار پرداخت شود. از نکات حائز اهمیت که درباره استعلام زمین کشاورزی باید بدانید این است که در سال ۱۳۸۷ بخش نامه ای صادر شد، که بر اساس آن قراردادهایی که دست نویس هستند فاقد اعتبار هستند و کانون مشاوران املاک را از تنظیم قراردادهای که دست نویس هستند منع می نمایند. مشاورین املاکی مجاز هستند و عضو اتحادیه املاک هستند، می توانند تمام قراردادها را در سایت ثبت معاملات همینطور املاک کشور ثبت نمایند و بعد از پرینت کردن متن قرارداد کد رهگیری و همینطور هولوگرام مخصوص را به امضای هر دو قرارداد و دو شاهد برسانند.

 سوالات متداول درباره استعلام زمین کشاورزی

  • چگونه می توان به مشاورین املاک اعتماد نمود؟

در واقع مشاورین املاکی که قابل اعتماد هستند، می توانند عضو اتحادیه املاک باشند این افراد کلیه قراردادها را در سایت های مخصوصی که برای آن ها وجود دارد ثبت می نمایند و با توجه به آن به شما یک کد رهگیری می دهند که شما بعدها بتوانید پیگیری های لازم در این زمینه انجام برسانید.

  • در صورت تخلف مشاورین املاک درباره استعلام زمین کشاورزی چه اقدامی می‌تواند انجام داد؟

در واقع اگر مشاورین املاک تخلفاتی را به انجام برسانند می‌توان به اتحادیه املاک شهر مربوطه، آن را ارجاع داده و شکایتی را تنظیم نمود که درباره که اداری املاک و کمیسیون بازرسی شکایت مشتری را به سرعت مورد پیگیری قرار می دهد و در کوتاه‌ترین زمان ممکن نتیجه را دریافت می نماید.

  • بعد از استعلام زمین کشاورزی و تهیه‌ی آن چگونه صنعت آن را دریافت نمود؟

در واقع بعد از استعلام زمین کشاورزی و تهیه زمین کشاورزی می توان سند آن را دریافت نمود که باید بعد از تحویل مدارک یک نقشه با مختصات را تهیه نمود که تمام آنها توسط افراد متخصص انجام می شود. در مرحله بعدی تکمیل فرم درخواست پذیرش انجام می گردد سپس به مدارک ارسال شده و با ورود مجدد به سامانه وارد کردن کد رهگیری میتوان شماره پرونده خود را دریافت نمود‌.

  • نکات حائز اهمیت در هنگام دریافت سند زمین کشاورزی چه مواردی می باشد؟

نکات وجود دارد که باید به آنها توجه نمود، برای مثال زمین‌های کشاورزی که سابقه داشته باشند، برایشان پلاک تعیین می‌گردد. همینطور باید به این موضوع توجه داشت که قانون تعیین تکلیف اراضی و ساختمانهای ثبتی بدون سند برای همه موارد صدق نمی کند در باغ برای زمین های کشاورزی نکرده و فقط ساختمان‌هایی که احداث شده‌اند از این قانون پیروی می نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *