جانمایی ملک

جانمایی ملک چیست؟

یکی از مسائل مهم در امور ثبتی جانمایی ملک می‌باشد که دارای مراحل گوناگونی شامل روند پیاده سازی و پیاده کردن ملک می باشد. تعیین موقعیت دقیق ملک بر روی نقشه های متفاوت مانند نقشه های هوایی املاک در سنوات گذشته همینطور نقشه کادر، جانمایی ملک می‌باشد. انجام جانمایی ملک در واقع از وظایف کارشناسان مربوط به رشته‌های نقشه برداری همینطور امور ثبتی می باشد.

توضیحاتی درباره جانمایی ملک

در واقع همان طور که گفته شد جانمایی ملک شامل تعیین موقعیت دقیق ملک بر روی نقشه های متفاوت می باشد. جانمایی ملکی یکی از کارای کاملاً دقیق و حساس می باشد که باید به صورت کاملاً درست تشخیص و آدرس آن به صورت دقیق تعیین گردد. نهایتاً باید بر روی نقشه های هوایی و عکس، جانمایی ملک انجام شود. این موضوع که بسیار حساس می باشد باید با دقت انجام شود که در روند های اداری مشکل و تداخلاتی با همسایگان به وجود نیاید.

برای اینکه قادر بود موقعیت دقیق ملک را بر روی زمین اعمال کرد، باید نقشه های قدیم و جدید را مورد توجه قرار داد. نقشه های قدیمی در دو نوع موجود می باشند که نوع اول آن نقشه ثبتی می باشد، نقشه های ثبتی در واقع در آن‌ها پلاک ثبتی و همینطور ابعاد درج شده اند، این نقشه ها دارای هندسه خاصی نمی باشند و به صورت کروکی هستند.از بحث های مهم و دارای اهمیت درباره نقشه‌های ثبتی می‌باشد که هر نقشه ثبتی مورد تعیین می باشد و جعل این نقشه ها به فراوانی وجود دارند که باید درباره این قضیه هوشیار بود.

نوع دیگر نقشه های قدیمی نقش های هوایی پلاک ثبتی می باشند. نقشه های هوایی پلاک ثبتی با توجه به سیستم مختصات می باشد و دارای یک هندسه خاص است همینطور این نقشه ها از روی تصاویر قدیمی تهیه شده اند. در پروسه جانمایی ملک، این دو نوع نقشه مورد نیاز می باشند. جانمایی ملک بر روی نقشه های قدیمی و همینطور انتقال آن ها بر روی نقشه های جدید انجام می‌شود که در مرحله بعدی تعیین وضع موجود انجام می شود که بتوان آن را بر روی زمین میخکوبی نمود.

در چه مواردی جانمایی ملک بر روی عکس هوایی مورد نیاز می باشد؟

از موردهای حائز اهمیت که در آن‌ها از جانمایی ملکی زمین استفاده می‌شود در بحث زمین های گمشده می باشد. در بعضی از موارد افراد صاحب ملک می باشند که دقیقا اند ملک آن‌ها مشخص نمی باشد که در این مورد ها با استفاده و توجه به جانمایی مالک همین‌طور نقشه های ثبتی می‌توان منطقه مکان دقیق ملک را مشخص نمود‌.

از دیگر مواردی که از جانمایی ملک استفاده می شود، هنگام اختلافات بین همسایه ها می باشد که ممکن است شخصی مدعی شود که همسایه به ملک آن تعرض نموده است و در این موارد کارشناس جانمایی پلاک ثبتی با انجام جانمایی ملک اختلافات میان همسایه ها را برطرف و حل می نماید.

در مواردی که موقعیت ملک تحت هیچ شرایطی قابل تشخیص نمی باشد در واقع جانمایی ملک تنها راه کار می باشد که بر اساس نقشه ثبتی منطقه مشخص می شود که در مراحل بعدی آن زمین جانمایی ملک چهار میخ مشخص می شود که دارای یک پروسه پیچیده می باشد که توسط کارشناسان و افراد حرفه ای گشت و به نتیجه می رسند.

از دیگر مواردی که از رونمایی ملک در آن استفاده می‌شود، هنگامی می باشد که به علت گذر زمان مرزهای بین امریکا از بین رفته است اما موقعیت تقریبی آن قابل تشخیص است به گونه ای که با استفاده از تفسیر عکس های هوایی که نزدیک به تاریخ سند همینطور مطالعه حدود اربعه، مختصات دقیق املاک جانمایی می‌گردند همینطور در مرحله بعدی بر روی زمین جانمایی می‌شود.

 مراحل جانمایی شامل چه مواردی می باشد؟

در واقع جانمایی ملک دارای چهار مرحله کلی می باشد که در مرحله اول آن مطالعه دقیق اسناد و مدارک موجود در اختیار افراد متخصص انجام می‌گیرد که در آن کارشناس دادگستری که در نقشه برداری و امور ثبتی فعال می باشد تمام مدارک را به صورت کامل مطالعه می کند. همینطور اسناد و مدارک را تشخیص می‌دهد. در مرحله بعدی استعلام نقشه ثبتی و تهیه آن انجام می‌شود که برای اکثر موارد انجام جانمایی ملک به نقشه ثبتی نیاز خواهد بود.

مرحله بعدی جانمایی ملک شامل جانمایی ملک بر روی نقشه و همینطور تعیین موقعیت دقیق ملک می باشد که در این مرحله با استفاده از نقشه ثبتی همینطور، حدود اربعه ملک و عکسهای قدیمی ارتوفتو، جانمایی می گردد. در ادامه بعد از دریافت مختصات چهار گوشه پیاده سازی، انجام می‌شود که با استفاده از مختصاتی که از طریق نرم افزار استخراج شده است و همین طور با استفاده از جی پی اس و دیگر تجهیزات و پیاده سازی انجام می گردد.

مواردی وجود دارند که در هنگام شروع جانمایی ملک پلاک ثبتی باید به آن توجه نمود. در واقع باید از صحت نقشه ثبتی که تهیه شده است اطمینان حاصل نموده و سپس باید از پلاک ثبتی زمین استعلام گرفت. در واقع افراد بسیاری وجود دارند که کلاهبردار بوده و برای جلوگیری از مواجه شدن با این افراد باید مراحل قانونی را به صورت کامل انجام داد. از دیگر اقدامات لازم به دست آوردن پلاک ثبتی نقشه‌های ثبتی می باشند که برای جلوگیری از افراد سودجو باید انجام شود. از دیگر موارد حائز اهمیت عدم استفاده از تجهیزات غیردقیق می‌باشد چرا که می‌تواند تاثیر سود در نتیجه کار نهایی داشته باشد.

 سوالات متداول درباره جانمایی ملک

  • یافتن پلاک ثبتی که بر روی نقش است به چه صورت انجام می شود؟

در واقع برای این کار نقشه ثبتی ملک و کروکی بر روی نقشه جانمایی ملک می گردد.

  • چرا استفاده از نرم افزارها و تجهیزات به روز دارای اهمیت می باشد؟

در واقع از آنجایی که نقشه برداران زیادی روش های غیر استاندارد و همینطور دقت بسیار پایین دارد را استفاده می‌کنند، باعث می شود که ایرادات بسیاری بر روی کار ایجاد شود که به هیچ وجه قابل چشم‌پوشی نیستند. استفاده از نرم افزار های بروز در تمام مراحل همانند تفسیر عکس هوایی تهیه نقشه ها و جانمایی کردن پلاک ثبتی و نقشه ثبتی، دقت را بالا میبرد و باعث می شود که نتیجه خروجی بسیار بهتر باشد.

  • برای جانمایی ملک از چگونه مهندس هایی باید کمک گرفت؟

برای جانمایی ملک از کارشناسان دادگستری و مهندسان نقشه بردار نظام مهندسی که دارای اعتبار لازم در این زمینه تجربه کافی و مهارت لازم هستند، استفاده نمود. در واقع کارشناسان ای که صلاحیت اظهار نظر در مورد امور مهمان به امور ثبتی و جانمایی پلاک ثبتی ملک را دارا می باشند، افرادی هستند که با حقوق نیز تسلط کافی را داشته و قادر به تشخیص مورد های مهم خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *