استعلام کاربری زمین

استعلام کاربری زمین

امروزه خرید زمین، یکی از مسئله های اصلی زندگی مردم است، اما بسیاری از شهروندان هنگام خرید زمین، از نکات حقوقی آن آگاه نیستند. به دلیل عدم آگاهی، افراد پس از خرید زمین با مشکلاتی روبه رو می شوند. اراضی و املاک، دارای کاربری های مختلفی می باشند. اخذ استعلام کاربری زمین، برای هر معامله ای لازم و ضروری است.

 

مفهوم کاربری زمین

کاربری زمین به استفاده ی انسان از زمین گفته می شود. به طور کلی، تعیین چگونگی استفاده از زمین را، کاربری زمین می نامند. کاربری زمین یعنی از هر واحد زمین در شهر، چه استفاده ای می شود. همچنین کاربری زمین یعنی چه فعالیت هایی در ترکیب با هم در قطعات مختلف زمین مستقر می شوند.

 

طرح جامع و تفصیلی در مورد کاربری زمین

در طرح جامع، نحوه ی استفاده از زمین ها و منطقه بندی مربوط به حوزه های مختلف تعیین شده است. همچنین ضوابط و مقررات مربوط به حوزه ها، حفظ بنا و نماهای تاریخی نیز، به موجب طرح جامع، تهیه و تنظیم می شود. حوزه های مختلف شامل حوزه های اداری، صنعتی، مسکونی، کشاورزی و بازرگانی، تاسیسات، تجهیزات و تسهیلات عمومی می باشند.

طرح تفصیلی، مساحت زمین، موقعیت دقیق زمین و نحوه ی استفاده از زمین های شهری در مناطق مختلف شهر را تعیین می نماید. طرح تفصیلی، این کار را بر اساس ضوابط و معیارهای کلی انجام می دهد. بنابراین یکی از مسائل مهم که در این طرح عنوان شده است، تعیین کاربری اراضی شهری است.

 

انواع کاربری زمین شهری

کاربری مسکونی، خدمات عمومی، تجاری، اداری-دولتی، صنعتی، انبارداری، معدن و کشاورزی، از کاربری های مختلف زمین هستند. همچنین کاربری های حمل و نقل، آموزشی، فضای سبز، ورزشی، فرهنگی-مذهبی و بهداشتی-درمانی نیز، از کاربری های دیگر زمین ها می باشند.

زمین ها می توانند دارای کاربری کوچه، پارکینگ، خدمات شهری، تجهیزات شهری و کاربری مختلط نیز، باشند. کاربری مختلط زمین، ترکیبی از چند عملکرد کاربری های مختلف است. همچنین زمین هایی که هنوز طبق طرح جامع، دارای طرح تفصیلی و آزادسازی نشده اند، فاقد کاربری می باشند.

 

چرا اخذ استعلام کاربری زمین لازم است؟

ممکن است کاربری زمین، فضای سبز باشد. اگر خریدار اقدام به استعلام کاربری زمین نکند، پس از خرید زمین و هنگام ساخت و ساز متوجه کاربری آن می شود. عدم آگاهی افراد از کاربری زمین، می تواند مشکلاتی مثل هزینه های سرانه ماده ۱۰۱ شهرداری و کاربری متغایر زمین را در پی داشته باشد. اخذ استعلام کاربری زمین، از این مشکلات جلوگیری می کند.

ماده ۱۰۱ شهرداری، شامل همه هزینه های تفکیک، فضای سبز شهری و خدمات آسفالت است که مالک اصلی زمین باید هزینه آن را پرداخت کند. در صورت فروش زمین و عدم آگاهی خریدار از سرانه ها، بدهی روی زمین می ماند و خریدار، مسئول پرداخت هزینه ها می شود. به همین دلیل، اخذ استعلام کاربری زمین قبل خرید ملک، الزامی است.

 

تغییر کاربری زمین در حریم شهری

تغییر کاربری، یعنی افراد پس از احداث ساختمان، استفاده ای غیر از آنچه در محتوای طرح و پروانه ساختمان قید شده، از آن داشته باشند. تغییر کاربری واحدهای غیر تجاری به تجاری، واحدهای مسکونی به اداری یا زمین های کشاورزی به مسکونی و…، از مثال های تغییر کاربری زمین هستند.

تغییر ‌کاربری زمین، یکی از دغدغه های مالکان در شهرها می باشد. بیشتر تغییرات کاربری مکان ها، از کاربری مسکونی به تجاری یا مختلط انجام می گردد. یکی از دلیل هایی که مالکان کاربری زمین خود را تغییر می دهند، بیشتر بودن ارزش کاربری تجاری از مسکونی است.

 

سوالات متداول

تعیین کاربری بر چه اساسی است؟

تعیین کردن کاربری، بر اساس مطالعات برای شناخت شهر و آشنا شدن با چگونگی و پراکندگی فعالیت های شهری است.

استعلام کاربری زمین را از کجا بگیریم؟

استعلام کاربری زمین ها و املاک، فقط از طریق شهرداری است.

تغییر کاربری چه قوانینی دارد؟

طبق قوانین شهرداری برای هر گونه احداث بنا، داشتن پروانه ساخت از شهرداری لازم است.

انواع تغییرات کاربری زمین چیست؟

تغییر کاربری شهری و تغییر کاربری زراعی.

هزینه تغییر کاربری چقدر است؟

هر سال نرخ پایه جدیدی از طرف شهرداری هر شهر تعیین می گردد. همچنین هزینه آن به عواملی مثل متراژ، موقعیت ملک، شهر، محله و… بستگی دارد.

چه مکان هایی کاربری اداری-دولتی دارند؟

مکان هایی مثل موسسه ها، وزارتخانه ها، شهرداری ها، ارتش، نهادها و… دارای کاربری اداری-دولتی هستند.

کاربری زمین هایی که ذخیره شهری هستند، چیست؟

این نوع زمین ها، فاقد کاربری هستند.

کاربری مسکونی برای چه اراضی صدق می کند؟

برای بناهایی صدق می کند که برای سکونت است و افراد در آن زندگی می کنند یا بناهایی که این پتانسیل را دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *