تعرفه نقشه برداری اداره ثبت اسناد چقدر است؟

نقشه برداری اغلب متشکل از دو بخش است. این دو بخش درواقع شامل برداشت و دیگری ارائه کردن نتیجه های کار می باشد که توسط مهندسان انجام می گیرد. در بخش اندازه گیری، از ابزار های متفاوت و خاصی استفاده می شود. زیرا این ابزار مورد نظر، باعث می شود تا اطلاعات بخش دوم به دست آید. در بخش دوم، این اطلاعات به صورت ارقام یا آنالوگ ارائه می شود. اداره ثبت اسناد هر ساله تعرفه ای جدید برای نقشه برداری عرضه می کند.  اداره ثبت اسناد، تعرفه جدید سال ۱۴۰۰ را طی بخشنامه جدید سازمان برنامه و بودجه کشور، اعلام کرده که در مقایسه با سال گذشته حدود ۴۰ درصد افزایش داشته است.

نقشه برداری

نقشه برداری

انواع مختلف نقشه برداری

به دلیل کاربرد های بسیار زیاد نقشه برداری و اینکه در زمینه های زیادی کار آمد است، تقسیم بندی هایی در این بخش شکل گرفته که در ادامه با آن آشنا خواهیم شد. نقشه برداری زمینی، یکی از انواع نقشه برداری است که در آن اشکال و ابعاد زمین در زاویه های مختلف تعیین و همچنین بررسی می شود‌ که به اصطلاح به آن ژئودزی نیز گفته می شود. نوع دیگر نقشه برداری مکان نگاری یا همان توپوگرافی است که برای محاسبه میزان ارتفاع و یا مساحت زمین کاربردی است. همچنین برای بررسی عمق دریا ها و یا رودخانه ها جهت گذر کشتی ها، زیر دریایی ها و مکان های قرار گیری لوله ها جهت انتقال گاز و نفت، از نقشه برداری هیدروگرافی استفاده می کنند که در این زمینه بسیار مفید است.

این نقشه برداری ها حتی در بخش های نظامی هم مفید بوده و برای مشخص کردن نقطه های حساس و استراتژیک و همچنین تهیه نقشه هایی که هدف نظامی دارند،   مورد استفاده قرار می گیرد. برای مشخص کردن عرض و مساحت ملک از نقشه برداری ثبتی استفاده می کنند.  آخرین مورد هم مربوط به نقشه برداری شهری است که در موارد شهری و اجرا سازی برنامه های شهری و طرح های مربوطه، از نقشه برداری شهری استفاده می کنند. این نقشه برداری ها هرکدام در زمینه خود کاملا کاربردی  هستند و تحت نظر اداره ثبت اسناد، تعرفه های مربوطه لحاظ می شود.

فاکتور های مهم در محاسبه تعرفه نقشه برداری

اگر شما می‌خواهید که تمامی هزینه های نقشه برداری را بر اساس تعرفه جدید اداره ثبت اسناد محاسبه کنید، باید به این موارد که در ادامه با آن مواجه خواهید شد کاملا دقت کنید. در ابتدا شما باید عنوان خدمات مورد نظر خود را مشخص کنید.  شما با مشخص کردن این مورد، نشان می‌دهید که نقشه از طریق چه روش و با چه مقیاسی باید آماده گردد. همچنین شما باید مشخص کنید که این خدمات با چه هدفی باید ارائه شود. اداره نقشه برداری ثبت اسناد، برخی دستورهایی را ارائه کرده که شما باید ذکر کنید برای اجرای این خدمات مربوطه، کدام یک از این دستورات باید استفاده شود.

در قسمت بعدی که این قسمت یکی از مهمترین این موارد است، می بایست تمامی عملیات هایی که در راستای هدف ارائه این خدمات باید انجام شود را بیان کنید. دقت بسیار بالا در تهیه نقشه و همچنین ارتفاعات نقطه های شبکه و مساحت های مربوطه از عوامل بسیار مهم هستند. در بخش بعدی مشخص می شود که کدام موارد باید به عنوان نتایج کارها به شخص کارفرمای مربوطه تحویل داده شود. سپس هزینه خدمت در منطقه مورد نظر باید به صورت ریال محاسبه شود. تمامی این موارد برای هر پروژه باید به دقت بررسی شود.

تعرفه نقشه برداری یو تی ام در اداره ثبت اسناد

ما به صورت دقیق نمی توانیم این هزینه ها را محاسبه کنیم. طبق دستوراتی که اداره ثبت اسناد لحاظ کرده، برخی عوامل وجود دارد که در این هزینه ها موثر هستند و در ادامه با آنها آشنا می شویم. همان طور که می دانیم، متراژ ملک بیشترین تاثیر را در هزینه نقشه برداری دارد. هرچقدر متراژ ملک مورد نظر بالاتر باشد، هزینه‌های آن نیز بالاتر می رود. همچنین اگر ملک مورد نظر بدون سند و یا مسکونی و کشاورزی باشد، در هر کدام تفاوت های بسیاری وجود دارد. که طبق ماده های قانون برای هرکدام از این املاک دستوراتی مشخص وجود دارد.

اگر دسترسی به ملک شما دشوار باشد، تعرفه های نقشه برداری آن نیز متفاوت خواهد بود. به این شکل که اگر موقعیت ملک شما در قسمت های تپه یا کوهستانی و در مناطق دشت باشد نیز باز تفاوت های خواهد داشت. لازم به ذکر است که املاک مسکونی هزینه‌های بیشتری را متحمل خواهند شد. به این دلیل که املاک مسکونی سختی کار بیشتری دارند و طبق تعرفه اداره ثبت اسناد باید هزینه بیشتری پرداخت شود. ولی هزینه های نقشه برداری برای زمین های کشاورزی نسبت به املاک مسکونی بسیار کمتر است . اما باز هم در این قسمت متراژ آن کم تاثیر نبوده و تاثیر بالایی دارد. همراه بودن مهر کارشناس رسمی در این نقشه های یو تی ام ضروری بوده و هنگام تهیه این نقشه باید به آن دقت کرد.

هزینه های نقشه برداری

اداره ثبت اسناد تعرفه هایی برای نقشه برداری لحاظ کرده است که در اینجا برخی از آنها را با هم بررسی می کنیم. همان طور که می دانید، نوع ابزاری که در نقشه برداری استفاده می کنید نیز تاثیر بالایی دارد. امروز دوربین توتال با دقت فوق العاده بالا یکی از ابزار های خوب برای نقشه برداری زمینی است. اما هزینه‌هایی که برای رفت و آمد محاسبه می کنند، کاملاً جدا از هزینه‌های نقشه برداری است. نکته ای بسیار مهم در مورد انتخاب نقشه بردار این است که بهتر است شما از میان نقشه برداران اطراف شهر و یا منطقه خودتان نقشه بردار مورد نظر را انتخاب کنید. زیرا این افراد با شرایط مختلف شهر یا منطقه خودتان بیشتر آشنا هستند.

برای نقشه مسطحاتی زمین های زراعتی که بیشتر از یک هکتار هستند، برای هر هکتار مبلغ ۷۵۰،۰۰۰ تومان محاسبه می شود. اگر با مختصات یو تی ام نقشه مسطحاتی تهیه کنید، مبلغ آن تا حداکثر سقف یک هکتار مبلغ ۱،۰۰۰،۰۰۰ تومان محاسبه می شود. همچنین در مورد زمین های زراعی، اگر بخواهید نقشه ارتفاعی تهیه کنید، تا سقف حداکثر یک هکتار مبلغ ۱،۰۰۰،۰۰۰ تومان محاسبه می شود.  برای تفکیک و همچنین پیاده سازی نیز برای هر قطعه تا سقف حداکثر یک هکتار به مبلغ ۳۰۰،۰۰۰ محاسبه می شود. همچنین برای تهیه نقشه شمیم بیشتر از یک هکتار، برای هر هکتار به مبلغ ۶۰۰،۰۰۰ محاسبه می شود.

شرایطی که نقشه برداران باید داشته باشند

اداره ثبت اسناد برای کسانی که می خواهند نقشه برداری کنند شرایطی تعیین کرده است. نقشه برداران برای مشخص کردن وضعیت عرض ها و ساختمان هایی که سند ندارند، باید واجد این شرایط باشند. حداقل مدرک نقشه بردار باید کاردانی از یکی از رشته های مورد نظر در حوزه نقشه برداری  باشد. همچنین یکی از موارد مهم داشتن پروانه اشتغال برای نقشه برداری از اداره نظام کاردانی است. داشتن مدرک کارشناسی از معاون راهبردی رئیس جمهور نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

نقشه بردار باید حتماً به اطلاعات موجود در بانک کاداستر اهمیت زیادی بدهد. زیرا اگر مختصات زمین مربوطه را بدون توجه به این اطلاعات تعیین کند، باید خسارت هایی را بپردازد و حداقل یک ماه از انجام این فعالیت محروم می شود. این شخص باید مساحت های ملک مربوطه و همچنین مساحت تقریبی بخش اشغال بنا را با دقت محاسبه و در فایل درج کند. سپس نقشه بردار می تواند دستمزد خود را را از فرد متقاضی نسبت به تعرفه های نقشه برداری اداره ثبت اسناد دریافت کند که هزینه های ایاب و ذهاب نیز به عهده شخص متقاضی است. در فایلی که نقشه بردار ارائه می کند، طبق بررسی‌های سازمان ثبت اسناد اگر مشکلی وجود داشته باشد، شخص ۲۰ روز زمان دارد تا اصلاحات و تغییر های لازم را انجام دهد.

سوالات متداول

نقشه برداری یو تی ام برای املاک بدون سند به چه روش است؟

این نوع از نقشه برداری برای ملک هایی که سند ندارند، با توجه به مباحثی همچون متراژ کل ملک و شیوه دسترسی به آن برای هر پروژه بررسی می شود.

آیا امکان تخفیف وجود دارد؟

با توجه به بخشنامه ای که سازمان بودجه ارسال کرده، طبق این بخشنامه امکان تخفیف به هیچ عنوان وجود ندارد و تنها با نرخ مشخص شده می توان نقشه برداری کرد. پس به هیچ عنوان امکان کاهش  نرخ وجود ندارد.

این تعرفه شامل چه کسانی می شود؟

طبق این دستورالعمل ها نرخ هایی که مشخص شده برای افراد حقیقی استفاده نمی شود. این تعرفه  فقط برای مهندسین مشاور  و همچنین شرکت های مورد نظر می باشد. پس این تعرفه برای اشخاص حقیقی استفاده نمی شود.

روش های انتخاب مشاور چیست؟

بر اساس دستور های خرید خدمات مشاور اداره ها و ارگان هایی که از بودجه های دولتی استفاده می کنند، باید از میان روش هایی که برای آنها در نظر گرفته اند در جهت انتخاب مشاور استفاده کنند. یکی از این روش ها انتخاب بودجه ثابت است. از روش های دیگر می‌توان به روش مسابقه و همچنین انتخاب طبق تعرفه و یا کیفیت اشاره کرد.

 

Reza khoshandam

مدت 7 سال هست در زمینه تولید محتوا کار می کنم. و علاقمند به تولید محتوای با کیفیت هستم.امیدوارم رضایت خاطر شما جلب شده باشد.

دیدگاه کاربران

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی

خدمات برتر آریا نقشه

نقشه برداری UTM

نقشه UTM یو تی ام یا مختصات UTM موقعیت دقیق هر نقطه را روی کره زمین نشان می دهد. زمین یا ملک مورد نظر شما هم روی یک مکان خاص وجود دارد که این مکان یک مختصات مشخص دارد و این مختصات، از روش نقشه یوتی ام UTM بدست می آید.

نقشه برداری ثبتی

نقشه برداری، علم اندازه گیری دقیق است. اندازه گیری ها توسط نقشه بردار (اپراتور یا شخص عامل) انجام می گیرد. در حال حاضر، با پیشرفت کردن آبادی ها، اهمیت نقشه برداری ثبتی افزایش پیدا می کند. هر نقشه ثبتی، از چند پلاک ثبتی تشکیل شده است.

کارشناس دادگستری نقشه برداری

نقشه‌ برداری یکی از مراحل مقدماتی در ساخت ‌و ساز است که اگر دقیق نباشد مشکلاتی را به وجود می ‌آورد، که برای رفع آن باید از کارشناس دادگستری نقشه ‌برداری کمک گرفت؛ چراکه نقشه ‌ای مطابق با قوانین ترسیم می‌ کند و در اختیار مهندسان قرار می ‌دهد.